В сезона на поройни дъждове и рискове от наводнения екипи на столичната дирекция демонстрираха готовността си за реакция. От днес в тренировъчния полигон вече има и модул за наводнения.
Вече осем години Венцислав влиза в домовете на бедстващи хора като спасител. Едно от големите предизвикателства за него било наводнението в Мизия, където с колегите му спасяват над 40 души.
Венцислав Гергов - "Аварийна помощ и превенция" в СО: Виждаме кой най-бързо трябва да бъде спасен от най-ниското ниво на водата. Всички, които са на по-високо, които са на сухо, ги оставяме на следващия етап.
-Какво срещате у хората, на които помагате?
Венцислав Гергов: Много доброта, след като им помогнем, всички са доволни.
В кризисна ситуация всички имат една цел - спасяване на човешкия живот. А при водно бедствие изграждането на дига, която да спре водата, може да предотврати по-големи щети в къщите и мазета.
Красимир Димитров - директор на дирекция "Аварийна помощ и превенция" в СО: Виждате водата бързо идва, някъде не може дъждоприемните шахти да приемат това и затова имам някъде завиряване или влизане на къщите. Това е най-важното нещо - изграждането на диги.
За да има адекватна реакция, екипите трябва да бъдат добре подготвени, категоричен е столичният кмет. И напомни, че екипите на столичната аварийна дирекция са сред най-подготвените и оборудвани при извънредни ситуации.
Йорданка Фандъкова - кмет на София: Тук в реално време може да се подготвят хората при всякакви видове бедствия и кризи. Досега имахме площадки за безопасност на движението, имахме при пожар, земетресение, нямахме за наводнение реален така полигон. Така че обучението е важно.
За миналата година в София са проведени близо 2000 спасителни акции при различни бедствия, аварии и инциденти.