Говори социологът Евген Хлебовитски за това как обществото реагира на преговорите за мир
Украйна е една от най-грешно интерпретираните държави - думи на Евген Хлебовитски, който през последните 20 години изучава историческите и социологическите фактори, повлияли развитието й. Украйна е място на кръстопът, ние имаме гори, степи, море, планини, и тук, в хармония, съществуват много истини.
Скоростта, с която обществото се развива от началото на войната, е толкова висока, защото всяка една от съставните му части показва най-доброто от себе си. И, безспорно, общата заплаха е обединяващ фактор.
Евген Хлебовитски, социолог: "Украинското общество е изключително адаптивно. Ако погледнете социологически, основното различие между хората от повечето европейски страни и украинците, е че украинците са недоволни от себе си, те са много самокритични, не са доволни от случващото се. Искат повече и по-добро".
След своеобразното затъмнение във времената на Съветския съюз, сега Украйна се преоткрива, връща паметта си. В момента най-големият капитал са хората, онези, които осъзнават корените си, познават историята си и се учат да възприемат властта по нов начин.
Да си популярен в Украйна не означава и да се радваш на голямо доверие. Например Зеленски е много популярен, но доверието в него не е високо, обяснява Хлебовитски. Той изигра историческата си роля, сега на ход са ЕС и САЩ, казва още социологът, и добавя - украинците няма да приемат лоша сделка.
Това, че нещо е договорено на международната сцена, не означава, че ще бъде прието и от обикновените украинци. Причината - украинското общество е смесица от различни идентичности, не е ясно как ще реагират кримските татари и запорожките казаци, и дали "лоша сделка" няма да се превърне в повод за огромно обществено напрежение.
Евген Хлебовитски, социолог: "Начинът, по който Украйна реагира на лоши сделки е да делегитимира онези, които стоят зад тях. Така че украинският президент, или всеки който представлява Украйна, ще имат много тесен коридор за действие. Защото Украйна не може да се съгласи, да бъде заличена или да продължи да бъде насилвана от Русия".
Корупцията, нееднозначното отношение към властта, правилата и миналото са част от проблемите, пред които се изправя украинското общество. Войната до голяма степен е катализатор на промените. Но за украинците е ясно, че пълна победа над Русия е невъзможен сценарий.
"Русия да бъде победена - това е най-добре за руското общество, за украинците и за света. Отваря възможност за промяна в Русия и изключва връщане към Сталинизма. Най-лошият сценарий е ако Украйна загуби или бъде сключена лоша сделка".
Среден път украинците не виждат, само избор между лоши възможности.