Втори опит да бъде представен държавния бюджет направиха час преди полунощ от Министерството на финансите. Засега от ведомството не са коментирали текстовете. Както се очакваше бюджетът е с дефицит от 3%, каквито са изискванията за еврозоната. Запазва се увеличението на заплатите в МВР, отбраната и образованието. Ограничават се обаче ръстът на заплатите в държавната администрация до 5 на сто. Икономисти коментираха, че все още обаче не е обърната тенденцията към свиване на дефицитите.
Рекордно високи са разходите и приходите и в този вариант на държавен бюджет. Приходите са над 90 млрд. лева, а разходите почти 97 млрд. Прогнозите през миналата година бяха за разходи от 71 млрд. лева. През бюджета ще се преразпределят над 44% от БВП, т.е. с 4-процентни пункта повече от допустимо. Разликата между приходи и разходи е отрицателна и в 6,4 млрд. лева или 3% от БВП, но влиза в изискванията на еврозоната. По думите на премиера Росен Желязков, лошо наследство е причината за вида на бюджета.
Изисленията в новия бюджет са направени при заложен 2,8% растеж на икономиката и 2,4 на сто средногодишна инфлация. Максималният размер на дълга, който държавата може да достигне е близо 60 млрд. лв, от които нов - 16,9 млрд.
Росен Желязков, министър-председател: "За настоящата година сме били водени от сметката, която трябва да платим за неблагоразумната финансова политика през изминалите години в частност 24 година. 25 започваме с минус 10 млрд. това са 3% дефицит, което е 6 млрд. Неразплатени задължения от миналата година, които са над 4 млрд. лева."
В бюджета е заложено орязване на увеличението на заплатите в държавната администрация, повишаване на толтаксите и годишната винетка за леки автомобили. Както и запазване на по-високите ставки на ДДС за хляба, брашното, хотелите и ресторантите.
Росен Желязков, министър-председател: "Трябва да управляваме в един изключително ясни условия на консенсус, защото политическите цели за благоденствието на нацията са по-големи от тесно партиините и налагат да се правят политически компромиси."
В студиото на "Денят започва" по БНТ икономисти определиха бюджета като недостатъчно реформаторски.
Любомир Дацов, член на фискалния съвет: "Не се отменят основните причини за тази ситуация в бюджета - въвеждането на автоматични формули за нарастване на доходите. Не се отменя формулата за минималната работна заплата, за формиране на заплатите на полицията и отбраната."
Петър Ганев, ИПИ: "За мен посоката е правилна, но може да бъде още по-смел категорично. Не са пипнати заплатите в МВР и отбраната."
Запазването на формулите за изчисляване на заплатите в отделни сектори, ще доведе до по-големи изкривявания в бъдеще, прогонзираха още финансистите.
Любомир Дацов, член на фискалния съвет: "Бюджетът ще бъде успешен ако бъде подплатен с реформи, тоест ние ще изчакаме да видим управленската програма и какво се залага, защото от самия бюджет анализ по икономически елементи не става ясно какво се случва."
Формално бюджетът отговаря на критериите за влизане в еврозоната.
Петър Ганев, ИПИ: "Не виждаме голямо свиване на дефицита. Поне на пръв поглед ги пише 3% на няколко места, ще видим и на начислена основа, но ми се струва че с този бюджет има вероятност да получим зелена светлина, той вероятно е координиран на някакъв етап."
Предстои Министерството на финансите да направи преизчисления и да предложи нов вариант след отпадане на идеята за промяна на формулата за увеличение на пенсиите.
По темата работиха: Цв. Катанска, Ир. Цонева