ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Увеличават се жертвите в Мароко, спасители трудно стигат до най-засегнатите от труса места

Чете се за: 03:40 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Светът се мобилизира, за да помогне на Мароко, което преживя най-смъртоносното земетресение от 60 години. Страната е в тридневен траур. Оцелелите търсят храна и вода, докато спасителите трудно си проправят път до най-тежко засегнатите населени места в планината Висок Атлас.

      Жертвите вече са над 2100, но се очаква да се увеличат. Ранените са над 2400, над 1400 от тях - в критично състояние. Според данните на Световната здравна организация бедствието е засегнало 300 хиляди души.

      Над 2000 вече са жертвите на земетресението в Мароко

      Следващите 24 до 48 часа са от критично значение за спасяването на хора, съобщиха Червеният кръст и Червеният полумесец. В околностите на Маракеш местни жители разказват, че търсят оцелели под отломките с голи ръце. Храна идва от приятели и членове на семейства от други райони на Мароко.

      "Къщата ни е повредена, загубихме всичко. Няма представители на властите, нямаме помощ, такава е Божията воля", каза Ясин Нумхар - жител на Мулай Брахим.

      Правителството прави всичко възможно за да изпрати аварийно-спасителни екипи и техника, както и вода, храна, палатки и одеала. Полученото обаче не е достатъчно, а времето на затрупаните изтича. Много от пътищата към отдалечени планински селища остават блокирани от паднали скали и земни свлачища.

      Мароканските военни са успели да отворят една от основните пътни артерии. Има съобщения за цели села, изравнени със земята. Сградите в засегнатите селища са изградени предимно от глина и дърбо без цементови конструкции.

      В тежко засегнатия град Амизмиз на 55 километра от Маракеш болницата стои празна поради страх от срутване,а ранените са настанявани в палатков лагер пред сградата. Силно пострадал е старият град на Маракеш - част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО. От 9 октомври градът трябваше да е домакин на годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка. Фондът обаче подчерта, че сега фокусът е единствено върху народа на Мароко и властите, които се борят с трагедията.

      Оперният театър Ла Скала отмени концерт в Брюксел заради земетресението в Мароко

      Всички френски мобилни телефонни оператори осигуряват безплатни обеждания и текстови съобщения до Мароко. Сред жертвите там са четирима французи, други 15 са ранени, съобщи Париж. Франция обяви, че е готова да изпрати незабавно помощ при официално искане от мароканските власти.

      На място вече е и малък американски екип за оценка на хуманитарните нужди и координация с местните власти. В отговор на молба от Рабат, Испания изпрати в Маракеш 56 спасители и четири специално обучени кучета. Сред страните, изразили готовност да окажат помощ е и Турция, където земетресение през февруари взе над 50 хиляди жертви.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?