Много са личностите, допринесли за Съединението на България. Имената на немалко от тях обаче в годините са заличени от народната памет. Един от тях е поручик Въльо Стефов. Екип на БНТ ще ви отведе в родното му място - чирпанското село Медово.
В читалището на село Медово се пазят два портрета на Въльо Стефов.
"В Медово на всеки 6 септември ние сваляме портретите и ги носим пред паметника на Въльо Стефов", обясни Иванка Русенова, която е читалищен секретар.
Радетел за популяризиране на личността и делото на Въльо Стефов е местният краевед - Игнат Пенев. Той е председател на инициативния комитет "Забравените“.
"Въльо Стефов продължава да е от полузабравените, ако ние не бяхме през 1985 година за 100-годишнината на Съединението издигнали този паметник за Въльо Стефов, нямаше да се знае нищо", обясни Пенев.
А Въльо Стефов е една от основните фигури на Съединението.
"Той е човекът, който върши акта на Съединението и ръководи Съединението в Пловдив като военен", допълни Игнат Пенев.
Днес единствено паметникът на Въльо Стефов в Медово и паметна плоча, поставена върху фасадата на новопостроената от наследниците му къща, напомнят за неговата личност.
"Тази плоча е дошла от неговия дом, който се намира на Капитан Райчо в Пловдив. Когато се препродава къщата, нашите хора я взимат от Пловдив и я слагат тук", обясни краеведът.
В деня на Съединението медовци отново отдават почит на своя герой. И се надяват името му да не се забравя.
Репортер: Таня Матева