Има ли друго място в нашата Слънчева система, където може да има живот? На 14 октомври внушителна сонда на НАСА трябва да излети на пет и половина годишно пътешествие до Европа, една от многото луни на Юпитер, за да направи първата подробна стъпка към това.
Мисията "Европа Клипър" ще позволи на американската космическа агенция да разкрие нови подробности за Луната, за която учените смятат, че под ледената ѝ повърхност може да има океан от течна вода, предаде АФП.
Изстрелването е планирано за "не по-рано" от понеделник, 14 октомври, от Кейп Канаверал във Флорида на борда на мощната ракета на "Спейс Екс" "Фалкон", се казва в съобщение на НАСА.
"Европа е едно от най-обнадеждаващите места за живот отвъд Земята", заяви служителят на НАСА Джина ДиБрачо миналия месец.
Мисията няма да търси директно признаци на живот, но вместо това ще се опита да отговори на въпроса: съдържа ли Европа съставките, които биха позволили съществуването на живот? Ако отговорът е да, тогава друга мисия ще предприеме пътуване, за да се опита да ги открие.
"Това е шанс за нас да изследваме не свят, който може да е бил обитаем преди милиарди години" като Марс, "а свят, който може да е обитаем днес, точно сега", каза Кърт Нийбър, учен от програмата "Европа Клипър".
Сондата е най-голямата, създавана някога от НАСА за междупланетни изследвания. Тя е широка 30 метра, когато огромните ѝ слънчеви панели – предназначени да улавят слабата светлина, която достига до Юпитер – са напълно разгънати.