ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Войната в Близкия изток предизвиква опасения за доставките на петрол

Чете се за: 02:47 мин.
Икономика
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Цените на петрола на световните пазари се повишиха с над 4 процента в резултат на изненадващите нападения на ислямисткото движение "Хамас" през уикенда. Войната в чувствителния и богат на изкопаеми горива регион предизвика притеснения за осигуряването на доставките.

      Срив на борсите и скок на цените на петрола заради ескалацията в Израел

      Неспокойни и несигурни - такива са основните индекси на европейските борси в първия ден от седмицата след уикенда, в който още един конфликт прерасна във война. За броени часове цената на петрола сорт "Брент" се повиши с около два и половина долара за барел и доближи 87 долара. Финансовите прогнози в най-голямата европейска икономика, Германия, будят още опасения:

      "Голямата опасност е свързана с екстремния сценарий, в който Иран може да затвори Ормузкия проток. Това, разбира се, би предизвикало драматично покачване на цените на петрола", каза Роберт Халвер, финансов анализатор.

      Израел и палестинските територии не са производители на петрол, но регионът на Близкия изток осигурява близо една трета от световните доставки. Ормузкият проток е единственият морски път за износ на нефт и природен газ от зоната на Персийския залив за световния пазар. А името на Иран се споменава все по-често като важен елемент от взривоопасната смес, която би увеличила мащабите на близкоизточния конфликт.

      ЕС спря помощта за палестинците, международната общност осъжда кръвопролитието в Близкия изток

      "Светът няма нужда от нов конфликт, особено от конфликт в Близкия изток. Прекалено много са заинтересованите страни и ако се стигне до крайности, няма да има как да се запази мира в района. И нека не забравяме, че покачването на цените на петрола ще предизвика рекордно повишаване на инфлацията", коментира Роберт Халвер, финансов анализатор.

      При руската инвазия в Украйна през 2022 световните цени на петрола скочиха до 120 долара за барел, преди да паднат под 70 долара през май тази година.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image