волейболистките триумфираха златната европейска лига
Снимка: БФ по волейбол
22:20, 20.06.2021
Чете се за: 04:37 мин.

Националният отбор на България по волейбол при жените спечели Златната европейска лига. „Лъвиците“ ни надиграха Хърватия на финала с 3:1 (22:25, 25:22, 25:17, 25:20) гейма, за да вдигнат трофея от турнира, след страхотна игра и хъс за победа.

Момичетата ни спечелиха и благодарение на вдъхновяващата подкрепа на родната публика в Русе.

Това е втора титла за българките от този турнир, след като през 2018 година отново спечелиха купата.

Успехът е още по-сладък, след като тимът ни завърши без поражение в 6 мача, като волейболистките ни загубиха само един гейм, при това на финала.

С успеха сега нашите ще участват на Чалъндж турнира догодина, който ще даде възможност за връщане във Волейболната лига на нациите.

Първият гейм беше изключително абсурден. Хърватките стартира уверено и резултатът се движеше точка за точка. След това България взе нещата в ръцете си и започна да мачка съперника. Резултатът набъбна до 9:6, увеличи се до 14:8, за да се стигне и до най-голямата разлика при 17:8. По нищо не личеше, че обратът е възможен. Но когато направихме 20-ата си точка, последва отпускане. Хърватия изравни при 22:22. А при 22:23 нашите не успяха да изравнят след видеочелъндж. Това се оказа и фатален удар по психиката на отбора и България за първи път загуби гейм в тазгодишното издание на турнира.

Втората част започна с превъзходство на нашите. Разликата бързо започна да се покачва, стигайки до 12:5. Отлична серия от сервиз направи капитанът Елица Василева. Като че ли отново настана отпускане и Хърватия започна да стопява резултата. И обратът изведнъж стана не само факт, но придоби кошмарен вид при 14:17 след седем поредни точки на гостенките в Русе. Дойде време и момичетата на Иван Петков да покажат, че са способни на обрати. Нашите „натиснаха педалите“ и резултатът стана 20:18. Въпреки че допуснаха изравняване при 20:20 българките добиха увереност, че са по-класният състав на терена и повече не се пропукаха. Макар и излишно драматично изравняването дойде при 25:22.

Явно за да се затвърдят като майсторки на обратите, нашите дадоха преднина на Хърватия в третия сет. Съперникът поведе с 3:1, за да последват без безответни български точки и 6:3. Настанаха равностойни минути, в които разликата се запазваше. На нашите като че ли им писна играта „точка за точка“ и отново увеличиха оборотите и поведоха с 21:13. Грешките от първия гейм изглеждаха безвъзвратно забравени и третата част завърши 25:17.

С наближаването на края на финала двата отбора започнаха „да опипват почвата“ и да не рискуват. Това доведе до размяна на точки на старта на четвъртия гейм, като до 6:6 никой не взимаше аванс. Първият пробив на статуквото беше наш при 8:6, но изравняването бързо дойде – 8:8. След изключително завързани разигравания България започна щурма към трофея. Четири поредни точки доведоха до 13:9. Разликата продължи да расте до 16:10 с блокади на Елица Василева и Нася Димитрова. В този момент Хърватия вдигна глава с четири поредни точки, опитвайки да остане във финала. Гергана Димитрова с мощен диагонален удар спря серията – 17:14. В инфарктните минути либерото Жана Тодорова също беше като стена за хърватските атаки. Играта на нерви обаче не беше свършила. Хърватия отвърна на удара с 2 поредни точки, но същото веднага стори и България, повеждайки отчайващо с 22:17. Златните медали дойдоха при резултат 25:20. Мисията беше изпълнена, сега наред за „лъвиците“ е Европейското първенство.

Реализатор за България бе Емилия Димитрова с 19 точки, Елица Василева добави 15 за успеха.

Златислава Чуканова ще се боксира за злато на европейското първенство, Севда Асенова стигна до бронз
Чете се за: 04:00 мин.
Емил Нейков и Десислава Ангелова ще участват на репешажите на европейското първенство по гребане
Чете се за: 02:17 мин.
България ще играе срещу Хърватия и Турция в последните си мачове от Евро 2024 по волейбол за жени до 20 г.
14:53, 25.04.2024
Чете се за: 01:55 мин.
Шави Ернандес: Почувствах пълно доверие от клуба
14:41, 25.04.2024
Чете се за: 02:27 мин.