Йоана Илиева и Тодор Стойчев спечелиха титлите на сабя на Държавното първенство по фехтовка

йоана илиева триумфира сабя европейската купа фехтовка софия
Снимка: БФ Фехтовка
22:14, 11.05.2024

В София се проведе Държавното първенство на сабя и шпага, което излъчи шампионите в двете дисциплини на фехтовката при мъжете и при жените за 2024 година.

На сабя мъже в надпреварата се включиха 39 фехтовачи от 10 клуба. Първото място извоюва Тодор Стойчев от клуб Свечников, на второ място се класира съотборникът му Виктор Филев, а бронза си поделиха Ивайло Александров от Свечников и Николай-Томас Георгиев от Пловдив БГ.

На сабя жени за призовите места спориха 25 състезателки от пет клуба. И тук доминацията бе напълно за столичния клуб Свечников. Държавна шампионка стана Йоана Илиева. На второ място се класира Олга Храмова, а третото място си разделиха Кристина Миланова и Емма Нейкова.

На шпага мъже за първото място спориха 51 фехтовачи от 9 клуба. Държавен шампион стана Йордан Гълъбов от НСА, на второ място се класира Рахим Рашайда от НСА, а трети са Александър Костадинов от Черно море – Варна и Деян Добрев от НСА.

При жените на шпага за купата се бориха 30 фехтовачки от 7 клуба. Първото място извоюва Михаела Стефанова от Пентатлон, на второ място се класира Боряна Митова от София, а бронзовите медали си разделиха Виктория Велиславова от София и Рая Ягова от НСА.

Айк Мнацаканян пред БНТ: Надявам се на златен медал от Игрите в Париж
Майнц изплува от зоната на изпадащите в Бундеслигата след класическа победа срещу Борусия Дортмунд