Успокоение на борсите, но без изгледи за затишие на търговската война, предизвикана от американските мита
Успокоение на борсите, но без изгледи за затишие на търговската война, предизвикана от американските мита.
Съединените щати заплашиха да удвоят митата за Китай до 104%, а Пекин отговори, че ще стигне до край и няма да позволи да бъде изнудван. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Китай за премерен отговор, но самият Европейски съюз се готви да наложи 25-процентни ответни мита.
Затишие след бурята. След "черния понеделник" европейските борси отвориха в зелено. Основните индекси се повишиха за първи път след четири поредни дни на спад. След като слезе до най-ниското си ниво от 14 месеца при затварянето на търговията снощи, тази сутрин общоевропейският индекс STOXX 600 тръгна нагоре. С около процент се повишиха и основните индекси във Франкфурт, Париж и Лондон. Борсите обаче са твърде далеч от компенсиране на загубите, регистрирани след обявяването на митата на Доналд Тръмп.
Артър Брунер, трейдър:
"Това е глътка въздух. Но е невъзможно да се предвиди дали дъното е ударено. Очевидно всичко зависи от изявленията на Доналд Тръмп".
Утре страните членки ще гласуват предложените от Европейската комисия ответни 25-процентни мита за стоманата и алуминия. Ако бъдат одобрени, се очаква те да влязат в сила от 14 април.
Олоф Гил, говорител на Европейската комисия:
"Ние не искаме мита, опитваме се да ги избегнем. Не ние създадохме тази ситуацията, опитваме се да я решим. Ние също можем да отговорим с конкретни мерки. От Вашингтон идва много шум - понякога от социалните мрежи, друг път от интервюта. Опитваме се да останем спокойни и съсредоточени".
Азиатските фондови пазари също отвориха със сериозен ръст след вчерашния срив, въпреки че търговската война между САЩ и Китай се изостря. Доналд Тръмп предупреди, че ще наложи допълнителна мита върху китайските стоки, ако Пекин не отмени ответните мита.
Доналд Тръмп, президент на САЩ: "Китай въведе 34% мита. Ако не ги премахнат, ние ще наложим 50% мита над вече въведените".
Пекин обеща да води битката докрай и призова Вашингтон да покаже повече уважение, ако наистина иска преговори.
Лин Джан, говорител на министерството на външните работи на Китай: "Няма победители в търговската война или войната на мита. Протекционизмът не предлага изход. Китайският народ не предизвика проблема, но не се страхува. Оказването на натиск, заплахи и изнудване не е правилният начин за взаимодействие с Китай. Ще предприемем всички необходими контрамерки".
Анализатори многократно предупредиха за негативните последици от търговската война в самите Съединени щати.
Дейвид Файърстийн, президент на фондация "Джордж Буш за отношенията САЩ-Китай": "Очевидно цените ще се повишат и ще има съществено отражение върху инфлацията. Резултатът ще бъде загуба на работни места. Американските производители ще трябва да плащат повече за суровините за крайните продукти. По-малко хора ще купуват тези продукти и фабриките ще са принудени да съкращават работници. Всичко това води към отслабване на долара и според много икономисти - до по-голяма вероятност от рецесия".
Позицията на Вашингтон остава непроменена - митата целят да поставят страната в по-силна позиция. От администрацията на Тръмп уверяват, че близо 70 държави вече са изразили готовност за преговори.