От Съюза на зъболекарите предупреждават, че парите за дентална помощ за догодина са крайно недостатъчни. От създаването на Здравната каса за зъболечение са отделяни 9% от общия бюджет,а сега сумата не достига дори 4 на сто. От Зъболекарския съюз изчисляват, че отделените пари ще покрият само 20% от осигурените българи.
От Съюза на зъболекарите предупреждават, че парите за дентална помощ за догодина са крайно недостатъчни. От създаването на Здравната каса за зъболечение са отделяни 9% от общия бюджет, а сега сумата не достига дори 4 на сто. От Зъболекарския съюз изчисляват, че отделените пари ще покрият само 20% от осигурените българи.
Българския зъболекарски съюз винаги е в позицията на конструктивен партньор на Здравната каса, обяснява председателят Борислав Миланов. От съюза осъзнават, че не могат и не държат проблемите в денталната медицина да бъдат водещи на фона на останалите проблеми.
Д-р Борислав Миланов, председател на Българския зъболекарски съюз: "Крайно време е да престане тази практика, ние буквално казано да бъдем загубени в превода."
През миналата година не повече от 30% от българите са се възползвали от своите дентални права. Сега положението е различно.
"50 лева за един гражданин на нашата страна, който получава средна заплата около 400-500 лева, това са изключително много, това са 10%."
Друг е въпросът, че българите не ходят често на зъболекар или го правят само в краен случай.
"Не повече от 30% от гражданите на България сменят редовно своите четки за зъби е повече от показателен."
"Няма как да се реализираш, ако наистина твоят външен вид не отговаря на добрите условия за комуникативност."
Д-р Николова твърди, че отношението към зъбите се сформира още в училище, което у нас липсва. Важно според нея е и личната отговорност на всеки от нас.
Д-р Даниела Николова-Миховска, лекар по дентална медицина: Нещата са двупосочни, но именно тук е ролята не само на здравната каса, но и изобщо на здравната политика да се акцентира върху профилактиката, тоест по здравна каса не се отпускат пари за профилактика, не се покриват профилактични прегледи редовно, не се покрива профилактично почистване на плака, на зъбен камък.
В тази насока в чужбина са решили проблема - при липса на профилактика се спират здравните осигуровки, обясни д-р Николова.