През 2014 година софиянци и гостите на града ще могат да се возят с метро от полите на Витоша до кварталите "Надежда" и "Обеля". Днес беше първа копка на новата отсечка от подземната железница. Проектът е на стойност от 245 млн.евро, 185 от които са по оперативна програма "Транспорт", а останалите 60 от бюджета на общината.
През 2014 година софиянци и гостите на града ще могат да се возят с метро от полите на Витоша до кварталите "Надежда" и "Обеля". Днес беше първа копка на новата отсечка от подземната железница. Проектът е на стойност от 245 млн.евро, 185 от които са по оперативна програма "Транспорт", а останалите 60 от бюджета на общината.
Бъдещето трасе на метрото е с дължина 6 км. и 400 м. Ще се строи на две части от кв. "Банишора" до кв. "Обеля" и от "Банишора" към РУМ "Черни връх". По линията ще има 7 метростанции, които ще обслужват на ден стотици хиляди пътници:
След радостните ритуали с първата копка и шампанското пламнаха искри. Но не от вълнение или празничност, а от неволна протоколна грешка. След изказванията на транспортния министър Петър Мутафчиев и вицепремиера Плугчиева водещата на проявата пропусна да даде думата на кмета Бойко Борисов и обяви един от партньорите по проекта. Секунда след объркването водещата се поправи, но това не успя да угаси пламналите искри:
Бойко Борисов - кмет на София: "Как пък точно мене ще ме пропуснат. Аз съм мнителен човек и не вярвам на такива "случайни неща". Докато правителството връща пари или му се спират парите, София стартира с най-големия проект.
Петър Мутафчиев - министър на транспорта: "Не е въпросът кой има повече заслуга към проекта общината или държавата. Важно е, че когато институциите работят съвместно има добри резултати. Това, че някои са в предизборна кампания си е техен проблем".
Проектът за разширение на метрото е сигнал към българското общество и евроинституциите, че България е ангажиран и отговорен член на ЕС, посочи вицепремиерът Меглена Плугчиева.
Меглена Плугчиева - вицепремиер по управление на еврофондовете: "Призовавам гражданите на София и медиите за един строг, категоричен и постоянен контрол по изпълнение на проекта".
На първо време изграждането на новата отсечка на метрото ще доведе до затруднения в трафика в района на надлез "Надежда". За това партньорите по проекта помолиха софиянци за търпение и разбиране през годините на строителство.
Какво се случва, когато бюджетът не е приет навреме - анализ на Фискалния съвет
Картата на неравенството по рафтовете: Големите вериги в София са 244 и едва 3 във Видин
"Мяра": Липсата на нов бюджет ще се отрази реално на жизнения стандарт у нас според над 60% от българите
Опасното вещество GBL все по-често се използва по метода на "спайкване"
Взрив уби руски генерал, докато във Флорида текат преговори за Украйна