Видео с жестомимичен превод
Напрежение се усеща все по-ясно в управляващата коалиция около пенсионните промени. Както знаете, те бяха приети вчера от парламентарната бюджетна комисия. Темата предизвика днес полемика, совалки и поредица от срещи в кулоарите на Народното събрание. Финансовият министър Владислав Горанов разговаря с представители на ГЕРБ, Реформаторския блок и АБВ. На срещата в кабинета на председателя на парламента присъства и вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова. Реформаторите и АБВ смятат, че не трябва да се прибързва с решението хората сами да избират къде да се осигуряват допълнително за втора пенсия - в НОИ или в частен фонд. От Асоциацията на пенсионните фондове и от работодателски организации също изразиха опасения от такова решение.
*** *** ***
Могат ли пенсионните промени да разклатят сериозно или да разцепят управляващата коалиция - коментар на политолога Антоний Гълъбов (видео).
*** *** ***
ГЕРБ не получиха съгласието на реформаторите и АБВ за решението хората да избират сами дали да се осигуряват само в НОИ, или част от вноските им да постъпват в частни пенсионни фондове. Реформаторите са недоволни, че промените са предложени от ГЕРБ по странен начин, без тяхно съгласие, в рамките на второто четене на бюджета на НОИ.
Радан Кънев - съпредседател на ПГ на Реформаторския блок: "Става дума за сериозна криза, породена от начина, по който е взето това решение, която се надяваме с достатъчно дипломация и умереност да можем да преодолеем.
След срещата с реформаторите и АБВ, финансовият министър Владислав Горанов обясни, че дават на хората свобода да избират.
Владислав Горанов - министър на финансите: "Отговорността за финансовото състояние на държавата, а така е и по коалиционно споразумение, се носи от мандатоносителя. Мандатоносителят е ГЕРБ. Моите притеснения са, че партии с по 4-5 процента и с реформаторски уклон не подкрепят една по същество реформа."
Реформаторите не смятат, че противоречията по темата застрашават коалицията.
Радан Кънев - съпредседател на ПГ на Реформаторския блок: "Ние трябва да продължаваме да търсим в тази ситуация съгласие, но от наша гледна точка това съгласие не може да бъде гласуване на сляпо и супер спешно на въпрос, който преобръща цялата философия на пенсионната система в България и нищо не налага тази спешност."
Владислав Горанов: "Това, което наложи бързи решения е нашата убеденост, че неща, по които ние имаме решение и сме го извървяли като логика в рамките на партия ГЕРБ, няма смисъл да бъде отлагано.
От АБВ ще вземат решение по въпроса утре.
Росица Янакиева - АБВ: "Аз не смятам, че това е пробният камък за съществуването на коалицията, още повече, че нищо не налага подобно бързане."
В Патриотичния фронт са разделени по темата.
Красимир Каракачанов - съпредседател на Патриотичния фронт: "Една част от депутатите - по-малката, са за подкрепа, по-голямата изразяват обратното мнение.
От пенсионните фондове и работодатели изразиха опасения от предлаганото решение.
Никола Абаджиев - председател на Асоциацията на частните фондове: "Разрушава се пенсионният модел, премахва се възможността на хората, макар и под благовидния предлог, че те ще избират, да получават допълнителна пенсия."
Васил Велев- председателят на Асоциацията на индустриалния капитал: "Изказахме притеснение, че едно неразумно поведение, създадено под някаква психоза, може да се отрази много лошо изобщо на макроикономическата обстановка, на капиталовия пазар и финансовите пазари."
Според синдикатите се предлага нещо по-добро от досега.
Димитър Манолов - КТ "Подкрепа": "Възможността да избираш е много по-добра от възможността да не избираш."
От политическите сили към момента е сигурна единствено подкрепата на ДПС.
Хасан Адемов - ДПС: "Ако предложението беше в унгарския вариант - тоест всички активи на осигурените лица да се прехвърлят в ДОО, тогава ДПС ще бъде категорично против, ако има посегателство върху тристълбовия модел, ДПС също ще бъде против. В момента обаче от приложените текстове такова нещо няма."
Предстоят още разговори сред управляващите по темата преди бюджетът да влезе за окончателно гласуване в пленарната зала.