За първи път български студенти ще могат да се изучават академично източните лечебни практики, а пациенти ще получават помощ от специалисти с правоспособност.
Проф. Негрин Негрев, ръководител на Университетския център по източна медицина: Целите, които си е поставил центърът, като академична структура са две: първата, която е особено важна за нас, това е да се практикуват методите на традиционната източна медицина, но само на фона на предварително, прецизно поставена диагноза.Така медицината такава, каквато я познаваме днес, ще се прилага едновременно с източната. Тя ще бъде свободно избираема за студентите от Медицинския университет във Варна. Вече има желаещи, които ще посещават курсовете.
Айли Реджеп, студент: Тези методи са доста популярни в целия свят и тепърва започват да се популяризират в страната ни и аз искам да съм една от първите, които ще се запознаят с тези знания.
Павлин Стефанов, студент: Защото източната медицина има корени и традиции, които са с хилядолетия назад и могат да помогнат на места, където днешната традиционна медицина не може.Освен традиционен китайски масаж, фитотерапия и хомеотерапия, в центъра ще се прилага и чжен-цзю терапия - древен метод на лечение с акупунктура и нагряване, както и су-джок терапията, при която акупунктурата се извършва със специални малки игли.
Проф. Негрин Негрев, ръководител на Университетския център по източна медицина: Много са заболяванията, които ще бъдат обект на внимание, но ние ще стартираме с няколко - хормонален стерилитет, един изключително голям проблем, менструалните разстройства, сексуалните разстройства, бронхиална астма, бронхит, затлъстяването, заболяванията на нервната система.Очакванията са до новата учебна година новият университетски център да получи акредитация.