Към пазара на труда е насочено и дуалното обучение в професионалните гимназии.
Към пазара на труда е насочено и дуалното обучение в професионалните гимназии. Училищата, в които от есента започва пилотното му въвеждане са Професионална гимназия "Иван Хаджиенов" в Казанлък и Гимназията по хранително-вкусови технологии в столицата. Българо-швейцарският проект е с продължителност до 2019 година, а от Министерство на образованието се надяват гимназиите, които ще се включат да стане 10.
И докато в Казанлък учениците ще учат и едновременно ще работят във фирми като машинни техници, то в гимназията в столицата сътрудничеството ще бъде с предприятия от сферата на млекопроизводството. За работата си учениците ще получават процент от заплатата на работниците.
Петя Евтимова - ръководител на проекта: "Не мога да ви посоча точно числата, можем само да кажем,че ще бъде съобразено с мин.осигурителни прагове за съответната дължност, а няма да е свързано с МРЗ, което също е в интерес на децата.
В гимназията по хранително-вкусови технологии дуално обучение ще има в 9 и 10-ти клас.И докато деветите класове все още не са сформирани, то 11 ученици от бъдещия десети клас, наскоро са разбрали, че ще се обучават по нова система.
Виктория Йорданова - 9 клас: Да, няма нещо лошо по принцип, но да бъдем със заплатена практика.
Ани Йорданова - 9 клас: Според мен е добре, защото така ще се подготвим отчасти за живота занапред - как да работим.
Бъдещите техници в производството на млечни продукти ще работят във фирми,където и досега са ходили на практика.Когато станат в 11 и 12 клас, те ще прекарват два дни в училище и три на работа. Въпреки това ще учат всички общообразователни предмети, за да могат да кандидатстват и във ВУЗ-ове.
Нели Стоянова - директор на Професионална гимназия по хранително-вкусови технологии "Проф.Георги Павлов": На тези, които им хареса и бъдат харесани от работодателите ще остават на работа, от друга страна вече по-доброто практическо обучение е плюс.
Тъй като са на възраст под 18 години, учениците ще работят само след съгласие на родителите си, след медицински преглед и оценка на риска на работното място Работният им ден ще е до 7 часа и няма да полагат нощен труд. Като цяло се очаква проектът за дуалното обучение да доведе до намаляване на младежката безработица.