Важен договор за бъдещето на АЕЦ "Белене" трябваше да се подпише днес. С него английската банка HSBC се ангажира да направи анализ колко струва втората атомна централа.
Важен договор за бъдещето на АЕЦ "Белене" трябваше да се подпише днес.
С него английската банка HSBC се ангажира да направи анализ колко струва втората атомна централа.
Консултантът има срок до 1- ви юни да даде ясен отговор на въпроса при какви икономически условия строежът на АЕЦ "Белене" ще бъде изгоден за националните интереси на страната ни.
Вчера премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че централата ще я бъде, ако токът от нея се продава изгодно в чужбина.
Договорът трябваше да бъде подписан дистанционно чрез размяна на факсове, съобщиха по-рано през деня от икономическото министерство. По неофициална информация на По света и у нас това се е наложило, защото шефът на Българския енергиен холдин мая Христова заедно с друг член на борда -зам.-икномическият министър Ангелов са в Катар.
До 1 юни HSBC трябва да направи анилз на всички финансови параметри на проекта за АЕЦ Белене и да даде отговор на най-важния въпрос -какво е приемливото оскъпяване и при каква пределна цена този проект ще е изгоден за България.
Другата важна информация, която българското правителство очаква от банката, е да изчисли на каква цена произведеният от Белене ток ще се изнася навън.
Едва след като получи отговорите на тези въпроси, българското правителство ще реши бъдещето на Белене. Премиерът Борисов вчера отново заяви, че страната ни трябва да е наясно как през следавщите 10 или 15 години ще бъде защитен нац. интерес, с какви мощности и за колко пари.
HSBC беше избрана да консултира тази сделка заради опита си по подобни проекти в цял свят. Тя е една от най-големите банкови и финансови компании в света, със седалище в Лондон.
По миналогодишни данни на списание ФОРБС, компанията е шеста по големина в света за финансови услуги. HSBC има около 8 хиляди офиса в 87 държави в Африка, Азия, Европа, Северна и Южна Америка и около 100 милиона клинти.
Към средата на миналата година общата сума на активите на банката е 2.418 трилиона долара, половината от които в Европа.
HSBC е съкращение използвано за Хонконгска и Шанхайска Банкова Корпорация. Банката е основана именно в бившата Британска колония Хонконг през 1865 от Шотландеца Сър Томас Съдърланд.
През 1990 HSBC премества седалището си в Лондон, в подготовка за покупката на битанската Мидланд Банк през 1992-ра и предстоящото тогава прехвърляне на суверенитета на Хонконг на Китай. До днес HSBC остава най-голямата банка в Хонконг и региона.
HSBC e универсална банка и се занимава както с търговско банкиране, така и с лични финанси и инвестиционно банкиране. През август 2010 банката е най-голямата компания на Лондонската фондова борса с пазарна капитализация от 115 милиарда лири стерлинги.
Към днешна дата банката има около 220 хиляди акционери в 124 държави.
До преди няколко години банката бе известна със спонсорството си на екипите на Формула 1, но в момента интереса й е насочен към спонсорирането на Световните турнири по голф.
За съдбата на Първанов трябва да се събере бордът на БЕХ, после министърът при премиера и ще се разсъждава каква му е вината за тази комуникация, дали ще остане на поста, или ще бъде уволнен или ще му се търси нова работа.
Какво се случва, когато бюджетът не е приет навреме - анализ на Фискалния съвет
Картата на неравенството по рафтовете: Големите вериги в София са 244 и едва 3 във Видин
Снежна Коледа в някои части на страната, преди Нова година температурите падат до минус 10°
Взрив в Москва уби високопоставен руски генерал, Кремъл подозира украинското разузнаване
Две трети от децата в училище избягват да използват тоалетните - до какви проблеми води това?