България потвърждава заявената през юли готовност да приеме 500 новопристигнали бежанци и в същото време проявява разбиране за необходимостта този брой да бъде увеличен.
Калфин коментира още, че трябва да се предприемат мерки за разграничаването на действителните политически бежанци и недопускането на икономическите мигранти в ЕС. Румяна Бъчварова пък уточни, че страната ни ще иска унифицирани молби за международна закрила и въвеждането на единен статут на бежанец за целия ЕС. Тя обяви и решението за създаването на общо звено между МВР и прокуратурата, което този път ще бъде насочено срещу трафикантите на бежанци. Външният министър Митов определи този проблем като ужасяващ, но в същото време много доходоносен бизнес, срещу който държавите в ЕС трябва драстично да увеличат наказанията.Ивайло Калфин, вицепремиер: "Трябва да си даваме сметка, че няма как да задържаме, арестуваме и да държим в затвори бежанци, които получат статут в България. Приемът на бежанци би трябвало да бъде обща европейска политика, включително свързано с правото им за движение в рамките на ЕС".
В един момент когато ситуацията в държавите, от които идват се стабилизира - те ще трябва да се върнат там, заяви Митов и след срещата си с белгийския външен министър, който е на посещение у нас.Даниел Митов, министър на външните работи: "Проблемът е, че това са мрежи от хора, които буквално набират кандидати за преселение в ЕС - тези хора биват лъгани затова какво ги чака. Ясно е и друго - статутът на бежанец не осигурява право завинаги за пребиваване завинаги в ЕС".
Даниел Митов: "От друга страна трябва да стане ясно, че ЕС трябва да престане да стимулира миграционни потоци и затова разговаряме за създаването на бежански и емиграционни центрове извън рамките на ЕС, а в трети сигурни държави".Вицепремиерът Меглена Кунева посочи от своя страна, че трябва да се създаде и обща европейска структура, която да работи по проблемите с бежанците. Тя подчерта и важността на присъединяването на България и Румъния към Шенген от гледна точка на бежанския проблем.
Уви, не много оптимистично прозвуча днес мнението на външния министър на Белгия Дидие Рендерс по темата ШенгенМеглена Кунева, вицепремиер: "Считаме, че Шенген с участието и опита, които двете страни са готови да дадат само би спечелил в диалога, тоест България и Румъния заявяват техническата си готовност и необходимостта от укрепване на Шенген."
Извън тези теми беше обсъдена и необходимостта от много по-активни действия по общата европейска енергийна политика. Дадена бе и много висока оценка на търговско-икономическите отношения между Белгия и България.Дидие Рендерс - вицепремиер и министър на външните работи на Белгия: "След трудните дебати във вашия парламент се чудим дали имате капацитет за приемането на такива реформи. Поддържаме членството ви, но желанието ни е да видим реален прогрес най-вече в анткорупционните политики, което има отношение и към сигурността на границите ви".
Певци и артисти с обща кауза: Лили Иванова организира благотворителен концерт
Ограничиха временно движението на МПС над 3,5 тона по пътя в местността "Райковски ливади"
На първото заседание на новото правителство Румен Радев очерта основните приоритети
Министрите от кабинета "Радев" положиха клетва, кои са първите им задачи? (ОБЗОР)
До 10 дни започва пръскането срещу комари по Дунава, след като бяха отпуснати 1,28 млн. евро