НОВИНИ

Скъпи помагала за иначе безплатни учебници

Родители дават между 100 и 200 лева за помагала към иначе безплатните учебници.

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
20:19, 03.10.2015
Чете се за: 01:21 мин.
Икономика

Родители дават между 100 и 200 лева за помагала към иначе безплатните учебници. Според министерството те са препоръчителни, а според учители - задължителни. Броят на помагалата нараства с всяка учебна година, а това поставя на сериозно изпитания семейния бюджет.

Кой прави бизнес на гърба на учениците? Безплатно ли е безплатното образование? Този въпрос започва да си задава майката на петокласник в елитно столично училище, след като в началото на учебната година получава списък с препоръчителни помагала, които обаче трябва задължително да купи. Цената им е 150 лева.

- Бях наистина шокирана, когато се оказа, че трябва да закупим 19 помагала, при положение, че учебниците, които се предоставят от министерството безплатно са 10 на брой, - споделя Ани Виткова.

Всяко училище само определя колко и какви помагала са нужни. В 38-мо основно училище в София, например, смятат, че за час на класния са необходими поне две. И така до 19.

- Е, вероятно така както ги казвате изглеждат много, но пак казвам всяко едно си има своето място, - настоява Мирослав Христов, заместник-директор на 38 ОУ "Васил Априлов". Един предмет като география например без атлас атласът влиза в помагалата, просто няма как да се случи нормална подготовка.

И докато в училището смятат, че без помагала учебният процес е невъзможен, от образователното министерство казват, че те припокриват включеното в учебната програма и са просто препоръчителни.

- Те подпомагат учебния процес, но не са задължителен елемент в обучението, - твърди Александър Трингов, началник-отдел "Общо образование" в МОН. Според министерството, тяхната задача е да одобрят определен брой помагала, измежду които учителите да избират. Съветът им към децата, чиито семейства не могат да отделят 100-150 лева за сборници и тетрадки, е да потърсят помощта на училището. - Вероятно на училищно ниво има механизми или чрез уч настоятелство или чрез спонсори да се осигурят средства, - казва Александър Трингов. Родителите обаче са на мнение, че на гърба на децата им се прави бизнес. - Фактът, че се произвеждат толкова много помагала в допълнение на основните учебници, които се използват какво друго е, ако не някаква паралелна индустрия, - казва Ани Виткова. - Ще откриваме топлата вода ли, ако кажеме, че има индустрия? - казва заместник-директорът на училището "Васил Априлов". - Създава се, но това не е нещо, което е нито тайна за нас, нито за вас, нито за обществото.

Освен финансово, проблемът с десетките помагала си има и съвсем физическо измерение.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
Пускат нова система за билети за сеч на дървесина
Пускат нова система за билети за сеч на дървесина
Цената на „Гражданска отговорност” ще се определя от броя на ПТП-та
Цената на „Гражданска отговорност” ще се определя от броя на ПТП-та