ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

БСП дава на прокурор земеделския министър

bnt avatar logo от Росен Цветков, Светлозара Казасян
A+ A-
Чете се за: 01:04 мин.
У нас

БСП дава на прокурор земеделския министър Мирослав Найденов. Обвинението към него е, че нарушил Закона за стоковите борси и тържищата при избора на фирми, които продават дървесина на борсата. И още - че значително са повишени техните комисионни. Министър Найденов отрече.

бсп дава прокурор земеделския министър

БСП дава на прокурор земеделския министър Мирослав Найденов. Обвинението към него е, че нарушил Закона за стоковите борси и тържищата при избора на фирми, които продават дървесина на борсата. И още - че значително са повишени техните комисионни. Министър Найденов отрече.

Според Корнелия Нинова земеделският министър Мирослав Найденов и ръководството на Софийската стокова борса сами, без търг и конкурс, са избрали шест от 50 лицензирани брокери за търговия с дървесина. Така били нарушени редица закони.

Корнелия Нинова: "Искаме проверка, извършено ли е престъпление по начина, по който са избрани шестте фирми, които да търгуват дървата на стоковата борса."

Найденов отрече - нямало нарушения, а брокерите не са предрешени.

Мирослав Найденов: "Каквото иска да си говори г-жа Нинова и компания. Всичко, което сме направили, е в рамките на закона. Най-прозрачното нещо е това. Наблюдава се от всички страни."

Нинова твърди още, че комисионните за избраните фирми са скандално високи.

Корнелия Нинова: "Комисионната се повишава от 0,009 процента на 0,2 процента. Ако вземем съществуващото към момента положение на продажбата на дървата и на цените, в пари това означава, че тези фирми ще приберат 1 млн. и 800 000 лева. Платими от джоба на всички българи в студа и в кризата."

Мирослав Найденов: "Изглежда студът е объркал мисълта на госпожа Нинова. Мисля, че тя е взела база за сравнение по тяхно време. Тогава са били 1 млн. и 800 000 под масата."

Васил Симов - изпълнителен директор на Софийската стокова борса: "Никога досега не сме обвинявани, че някоя сделка е направена непрозрачно, на тъмно. Така че аз съм спокоен и очаквам първите търгове, които ще започнат за дървен материал."

Мирослав Найденов: "50 % от добитата дървесина ще се продава през стоковите борси, останалите 50% ще бъдат реализирани чрез търгове от държавните горски предприятия."

Взето е и решение очакваните приходи от борсови такси да бъдат дарени на бедстващите заради наводненията райони в страната.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?