Парламентарната комисия по образование ще реши дали да отпадне или не текстът за финансиране на частните училища с държавни средства, залегнал в проектозакона за училищното образование. Това каза днес просветият министър Сергей Игнатов. Знаете, министърът е обвиняван, че прокарва лобистки текстове в новия проект именно заради парите за частните училища.
Парламентарната комисия по образование ще реши дали да отпадне или не текстът за финансиране на частните училища с държавни средства, залегнал в проектозакона за училищното образование. Това каза днес просветният министър Сергей Игнатов. Знаете, министърът е обвиняван, че прокарва лобистки текстове в новия проект именно заради парите за частните училища.
Вероятността и частните училища да получават от държавата по около 1200 лева годишно за ученик разбуни духовете. Министерството оправда тази стъпка с аргумента, че и в тези училища учат децата на средностатистическия българин,който плаща данъци.
БНТ:
- Ако надделее общественото мнение, че не е добро това нещо ще го оттеглите ли?
Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката:
- Това, което ще направя, ще се реши в пленарна зала или даже в комисията. Аз ви предлагам да се успокоим и да се концентрираме, защото това не е закон за финансиране на частните училища, а за училищното образование.
БНТ:
- Е, да, но все пак включва това - родители протестират.
Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката:
- Има обструкции и за свободата, която даваме на учениците и че след пети клас може да се премине с една двойка и всички пишат, че въобще се преминава, а то е само след 5 клас, хубаво е да се изчете и да се разбере, нямаме в момента тема за обсъждане.
Колкото до възможността да се преминава с една двойка от пети в шести клас, тук промяна няма да има, каза зам.-министър Дамянова, защото такава била препоръката на ЕС. Според министерството няма проблем и с неограничения брой учебници, от които трябва да се избере един. Учителите обаче не мислят така.
Ирена Анастасова - директор на 125 СОУ:
- Нито училището, нито учителят могат да закупят всички учебници - то е ясно, за да може той да се запознае с тях, а едва ли издателствата ще имат такива средства, за да могат да предоставят безплатни комплекти.
БНТ:
- Нямат финансовата възможност да ги закупят, за да ги четат, вие ще закупите ли по 20 учебника на учител?
Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката:
- Това са вече неща, които...
И още днес министерството обяви, че по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" се предоставят 75 млн. лева за квалификация на учителите.
Правителството осигури близо 25 млн. лева за "Топъл обяд" до септември 2026 г.
Делото за шпионаж в полза на Русия: Българската следа в аферата в Австрия