Наркоразпределението в България претърпя сериозни промени през последните години. Това заяви за БНТ директорът на ГДБОП Станимир Флоров. Днес териториите на разпространение са силно раздробени, а канабис се отглежда все по-често и в домашни условия.
Станимир Флоров, директор на ГДБОП: - Вече я няма тази голяма структура като преди.
Хероинът отдавна не е най-продаваният наркотик. Днес хит на пазара е т. нар. "холандец" - сорт марихуна, смятана за най-висок клас. Тя е най-скъпа. Оглежда се само от внесени от Холандия семена или разсади. Може да се отглежда навсякъде, но при определена технология. Методите и начините на отглеждане са много и различни, както и начините на доставка.
Станимир Флоров, директор на ГДБОП: - Използват се хора, възрастни над 85 години, които не носят отговорност, има оранжерии с капково напояване.
БНТ: - Това затруднява работата ви?
Станимир Флоров: - Определено, да.
Днес канабис се отглежда в цялата страна - на открито, в домашни условия и в специално изградени за целта съоръжения. А откритите от полицията количества, показват, че реколтата съвесем не е само за българския пазар.