ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Безплатни консултации и прегледи на бебета

bnt avatar logo от Автор: Венета Николова, Оператор: Светослав Шаламанов
A+ A-
Чете се за: 00:51 мин.
У нас

В русенския акушеро-гинекологичен комплекс разкриха консултативен център за детско и майчино здраве. Трите безплатни кабинета са за недоносени бебета и деца с хронични заболявания, за слухов скрининг на новородените и за биохимични изследвания на...

Безплатни консултации и прегледи на бебета

В русенския акушеро-гинекологичен комплекс разкриха консултативен център за детско и майчино здраве. Трите безплатни кабинета са за недоносени бебета и деца с хронични заболявания, за слухов скрининг на новородените и за биохимични изследвания на бременните жени. Те са в рамките на национална програма, финансирана от министерството на здравеопазването.

За поредната консултация в кабинета за недоносени деца беше дошла Поля Маринова. Нейното момиченце преди една година се е родило под 2 кг.

"Като недоносено има нужда от доста прегледи и трябва да се следи начесто, пък и всяка майка има въпроси и притеснения"- казва Поля Маринова.

Броят на родените преди термина бебета нараства през последните години. Те трябва да бъдат наблюдавани по-дълго, коментират специалистите.

"Амбицията на неонатологичната общност е това наблюдение да продължава и след първата година, защото има много заболявания, които не се изявяват в неонаталния период, докато детето е в болница, а след това" – пояснява доц. д-р Нина Радкова – началник на отделение по неонатология.

Безплатният биохимичен скрининг за бременните е след препоръка от наблюдаващия акушер-гинеколог, а прегледът на деца със заболявания – без направление от личен лекар. Безплатни са и консултациите с психолог.

"А също се осъществяват и домашни посещения в дома на недоносените бебета и на децата с увреждания"- допълва психологът Красимира Кулева.

Подкрепа на майките оказва и социален работник.

Галина Вълчева: „В момента имаме родилка, която е наркоманка, с хепатит С и ще работим, ще подадем сигнал и до Закрила на детето, за да работят и те с нея."

Екипът от специалисти работи и с дирекция "Социално подпомагане" и със сдружение "Еквилибриум".

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?