Сделката за изтребителите Ф-16 е необратима, тъй като правителството е предплатило цялата сума. Това заяви премиерът Бойко Борисов на традиционната годишна среща с Американската търговска камара. Премиерът припомни, че американски компании участват в стратегически енергийни проекти в България. Десет дни преди ключовото заседание в Брюксел обяви и българската позиция: България подкрепя членството на Северна Македония в ЕС и НАТО.
Въпреки подлите, по думите на премиера Борисов, атаки срещу правителството, кабинетът е купил най-добрите изтребители за авиацията ни - нови Ф-16 блок 70. Не се е изкушил да купи втора ръка израелски или португалски, за да спести пари за пенсии и заплати.
Бойко Борисов, министър-председател: С финансовия министър и вицепремиера Каракачанов го направихме необратимо. Сега върху нашите пари, които изпратих в Америка, се начисляват лихви в наша полза. Но не може да съборят сделката. И нашето геостратегическо партньорство със САЩ не могат да го нарушат. Това беше целта.
Газовият интерконектор с Гърция, който ще работи с американски компресорни помпи, премиерът даде като пример за доброто българо-американското бизнес сътрудничество. А интерконекторът с Турция и "Балкански поток" - като реална газова диверсификация на България.
Бойко Борисов, министър-председател: Нима е лесно да направиш интерконектор за втечнен газ с Гърция? Половин милиард струва, но се строи. И "Балкански поток" се строи. И тук никой не може да ни се сърди, че сме направили газови магистрали, за да може нашите индустриалци, а и населението, да ползват най-евтиния газ.
Възможно е и американско участие в проекта за АЕЦ "Белене" с "Дженеръл Електрик", с "Росатом" и френско-германски компании при най-добрия за България вариант.
Бойко Борисов, министър-председател: В момента ние имаме два български реактора. Сиреч тази догма, "руска централа, руски реактори", тя не съществува към тоя момент. Българската държава и данъкоплатец е заплатил пълната стойност тези два реактора и те са тук, те са българска собственост 100% наша. И така както консорциумът е подал документите, с американски турбини, с френско-германско оборудване на контурите и електрониката, аз мисля, че това също би бил един много красив проект.;
Премиерът отново изтъкна подкрепата ни за евроатлантическата интеграция на Северна Македония - десет дни преди ключовото гласуване на Европейския съвет в Брюксел.
Бойко Борисов, министър-председател: Трябва ли Северна Македония да бъде в ЕС и НАТО, сме на абсолютно еднакво мнение. Трябва ли Албания, разбира се, че трябва. И когато Вие - Департаментът - говорите с колегите в Северна Македония, да не се заиграват с историята. Тя е ясна, тя е точно описана, тя е описана от западноевропейските и включително американски дипломати отпреди колко години, Краси? 120-130 г. Стъпваме на чистия извор, на корените, оставяме историята на историците, на празненствата съвместни, за да се върви напред.
На срещата с българо-американския бизнес стана ясно, че американските инвестиции в България са 4 млрд. лв. Те са в сферата на информационните технологии и земеделието, създали са 22 600 работни места и се нареждат в Топ 6 по големина на чуждите инвестиции в България.
Стокооборотът между двете страни е 2 млрд. лв, като българският износ на стоки и услуги е повече от вноса на американски.