733 деца са приети в столичните училища на третото класиране след седми клас. Въпреки това все още има над 900 свободни места. Графикът за подаване на документи за четвърто класиране ще изготвят директорите на училища.
Изпит - преминат. Оценки - високи. Класиране - според очакванията.
Така синът на Екатерина бил приет в желаната гимназия, записал се, но по-късно решил, че вече не иска да учи там.
Екатерина Атанасова - майка на бъдещ осмокласник: Изчакахме второ класиране, нямахме избор, трябваше да се запишем, защото щяхме да си загубим мястото. Мина третото класиране, оказа се, че в нашето желано училище има още две места, които ще чакаме септември месец. Всички очакват децата да са зрели. Е на 14 години - не са зрели. Явно е. Повечето деца учат там, където искат родителите.;
Всички като сина на Екатерина, които ще се откажат от сигурното си място и така ще го загубят, е нужно да знаят:
Ваня Кастрева - началник РУО София-град: Трябва първо да изтегли оригиналните си документи от училището, в което е записан, за да представи този оригинал в училището, в което кандидатства. Само да го представи, бих искала да упомена, което му дава възможност да представи този оригинал и в други училища, в които има свободни места.;
215 ученици не са приети никъде и след третия етап на класиране. Могат да са спокойни.
Свободните места за четвърто класиране са 967, повечето без квоти за прием.
Има паралелки с по 1-2 свободни места дори в едни от най-желаните училища в София, сред които Първа и Втора английска гимназия, Френската гимназия, НПМГ и Търговско-банковата гимназия:
След трето класиране са закрити 9 паралелки, от които 5 профилирани и 4 професионални.
Ваня Кастрева - началник РУО София-град: И сме пренасочили 39 ученици от закритите паралелки към други техни последващи желания и в зависимост, разбира се, от техния бал.
Всички, които все още нямат място в столичните гимназии, трябва да следят сайтовете на желаните училища. От 3 август до 5 септември директорите са длъжни да организират четвъртото класиране.