Да се стимулират инвеститорите в отделните региони и да се облекчат лицензионните режими за работодателите. За това настояват структуроопределящи предприятия отхимическата промишленост.Само с подобни промени могат да се привлекат квалифицирани работници, категорични са от ръководството на химическия завод в Димитровград, който е с близо 70 годишна история. Проблемите с набирането на кадрите и възможните решения са във фокуса на новата ни рубрика „Търсят се работещи българи“.
В завода за химически продукти и торове в Димитровград, са заети около 1000 човека. Средната заплата на служителите е над 1500 лева. Въпреки това, заради спецификата на работа хора се намират трудно и се налага специалистите, които са от 30 години в завода сами да обучават новите служители.
Въпрос: "Млади работници има ли?"
Петър Петров, техник-технолог: "Да, доста съм обучил от тях и продължавам."
Иво Инджов, заместник- началник на цеха за производство на амоняк:
"Сега в момента намирането на кадри става доста трудно."
В предприятието се намира единствената в България инсталация за сухо смесване на минерална тор, където се произвеждат и индивидуални смеси по поръчка на фермерите в страната. Друго голямо звено е цеха за амоняк, къдетопроизводителността е 150 тона на денонощие.
Иво Инджов-заместник- началник на цеха за производство на амоняк:
"Доста неподготвени хора идват тука, заради туй, понеже амонякът е основно производство и трудността е малко по-висока, отколкото в другите производства."
Инж. Цанко Сталев, началник на цеха за смесени торове:
"За съжаление са рядкост тези, които учат химията с желание и да останат да работят."
Чуждите специалисти, които идват в завода по различни проекти, имат знания, които българските университети не дават, категоричен е директорът Стефан Димитров, който е и председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците за региона на Хасково. Според него проблемите с професионалното обучение са все по-осезаеми и редица предприятия в областта изпитват остър глад за подготвени кадри. Добрите специалисти отказват да работят за 800 лева на месец, каквато е средната заплата в региона.
Стефан Димитров- директор в завода за химически продукти в Димитровград:
"Много предприятия идват, строят се, но за съжаление трудно намират хора, които да работят- някак си хората имат очаквания, че възнагражденията , които трябва да получават трябва да бъдат по-високи. Имаме цели райони, цели квартали, в които хората масово се изнасят да работят в чужбина. Държавата трябва да направи така, че да се увеличат възнагражденията, задължително, защото в противен случай няма да останат хора в България."
Ако не бъдат взети спешни мерки, ликвидирането на предприятия у нас ще продължи, което ще доведе до проблеми с изплащането на пенсиите, казва още Димитров. Затова от бизнеса настояват за законодателни облекчения за работодателите, които да им позволят да повишат и заплатите на служителите.
Стефан Димитров,- директор в завода за химически продукти в Димитровград:
"Това, което трябва да се регламентира е свързано най- вече с болничните листове, с телк решенията, със законодателството, даващо възможност на чужденци, обобено специалисти да работят в България.
Граждани на Молдова, Украйна, Русия, Казахстан и Беларус вече са заявили желание да работят в наши предприятия.
Стефан Димитров - директор в завода за химически продукти в Димитровград:
"За съжаление в България няма система, която да ги адаптира при българските условия на работа , това не се случва."
Бизнесът предлага да се промени и моделът на наемане на кадри.
Стефан Димитров - директор в завода за химически продукти в Димитровград:
"В една голяма част от европейските държави наистина има служби като бюрата по труда, но има и частни такива, подпомогнати от държавата, на които се плаща за всеки един нает и задържан човек на работа."
Подкрепата за местните фирми, а не само за чуждите инвеститори също е изключително важна, категоричен е Стефан Димитров. Защото именно малките и средни предприятия са гръбнакът на родната икономика.