В НАСА има учени, които следят каква е прогнозата за космическо време и как то влияе върху живота на Земята. Един от тези космолози е в България. Изследванията на световно известния учен в областта на слънчево-земната физика д-р Нат Гопалсвами полагат основата на създаването на емпирични модели за прогнозиране на геомагнитни бури.
8 минути. Толкова време ще измине преди на Земята да разберем, че слънцето вече не съществува. След по-малко от пет милиарда години, ако все още има хора на планетата ни, те ще станат свидетели на тези последни слънчеви лъчи.
д-р Нат Гопалсвами - Център за космически полети „Годард" на НАСА: На светлината ѝ е нужно време, за да достигне до нас. След което животът на Земята ще бъде заличен.
Д-р Гопалсвами от години изучава неблагоприятните условия в космоса. Все още не знаем твърде много за тъмната страна на слънцето, както я нарича той, но като цивилизация ставаме все по-зависими от космическото време.
д-р Нат Гопалсвами - Център за космически полети „Годард" на НАСА: Слънчевите изригвания могат да предизвикат прекъсване на спътниковите и наземни системи, комуникациите, навигацията, електропреносните и газопреносни мрежи. Могат да нарушат ритъма на живот по цял свят.
Земята е предпазена в голяма степен от космическата радиация чрез магнитното си поле. При определени условия обаче слънцето създава вятър, който достига скорост от три милиона километра в час. При силни слънчеви изригвания земната магнитосфера пропуска космически частици.
д-р Нат Гопалсвами - Център за космически полети „Годард" на НАСА: Слънцето изхвърля огромни количества плазма. И въпреки че това се случва много далеч, има отражение върху нас.
Кога и защо слънцето изригва и създава магнитни космически бури занимава учените от десетилетия. Със сигурност знаем обаче, че дните ни в слънчевата система са преброени. И е добре да си приготвим хавлия, както пише в един наръчник на галактически стопаджии.