Все повече русенци се обръщат към прокуратурата или центъра за психично здраве с искане техни съседи да бъдат принудително настанени за лечение. В повечето случаи жалбите са срещу хора, които живеят сами и никой не се грижи за тях.
This is a modal window.
Живеещите в блок „Добруджа” са принудени да инициират подписка срещу своя съседка, за която твърдят, че е с ментални проблеми. Наскоро тя опожарява апартамента си и нанася щети на съседните жилища.
Севджихан Мехмедова
„Ние живеем под нея. Тя всяка вечер блъска, тряска, проблемна е.”
Емилиян
„Няма ток, вода. Не е добре наистина жената.”
Много хора обаче не знаят как да реагират и с години са подложени на тормоз от свои психично болни съседи. А вариантите са два. Първият е потърпевшите да се обърнат към дежурния прокурор.
д-р Пламен Панайотов – психиатър
„Но практиката показва, че обикновено това е доста бавна процедура и реакцията някой път закъснява.”
Вторият вариант е съседите да подадат молба до управителя на Центъра за психично здраве, като опишат по какъв начин въпросният човек е опасен за околните.
д-р Пламен Панайотов – психиатърИзследване на Центъра за психично здраве в Русе показва, че пациентите, които се занимават с трудова терапия и други социални услуги, не са приемани повторно за лечение.
„Ние сме длъжни да реагираме, да изпратим наш екип, ако е необходимо и с подкрепата на полицията. Човекът бива прегледани се взима решение има ли някакъв проблем, тъй като са възможни и злоупотреби. Не трябва да забравяме и това.”