Над 640 сигнала за липсващи лекарства са подадени на платформата на Асоциацията на паралелните търговци. В Агенцията по лекарствата оплакванията са около 30. Най-често хората се оплакват, че не откриват в аптеките медикаменти за сърдечносъдови, ревматологични и онкологични заболявания. Наши зрители сигнализираха за проблеми с намирането на две лекарства за кръвно налягане.
This is a modal window.
Производителят на един от медикаментите за кръвно е уведомил Агенцията по лекарствата, че прекратява вноса временно от май до края на септември. Защо другото лекарство липсва, в Агенцията информация няма. Екипът ни не получи отговор и от производителя. Кардиолози обясняват, че в повечето случаи медикаментите имат заместители, но понякога смяната на терапията е трудна.
Доц. Кирил Карамфилов - УМБАЛ "Александровска": Веднъж нагласена антихипертензивна терапия, въобще каквато и да била терапия в кардиологията не би следвало да се променя. За това за всеки един пациент с нагласена терапия, това е голяма болка, както и за нас като лекари.
За да не сменят терапията пациенти пътуват в чужбина да търсят лекарства.
Д-р Стойчо Кацаров - Център за защита правата в здравеопазването: Пишат писма до институциите, разменят си помежду си, който има някакви останали опаковки. Изобщо, в изключително тежка ситуация са пациентите.
Според д-р Стойчо Кацаров сред причините за липса на лекарства у нас са ниските цени, малкия пазар, намаленото търсене и тежките регулации.
Д-р Стойчо Кацаров - Център за защита правата в здравеопазването: Предвид на много високите такси и дългите срокове за влизане на този пазар. Процедурата трае повече от 2 години.
Част от производителите спират доставките трайно или временно, заради производствени проблеми, а други изтеглят медикаментите си от българския пазар.
Боряна Маринкова - Българска асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства: Дали поради свръхценова регулация, дали поради по-малкия сегмент, който ги ползва, тъй като България е малка държава с малка покупателна способност.
През тази година Агенцията по лекарствата е уведомена за изтегляне на 85 медикамента от българския пазар, заради маркетингови причини, промяна на портфолиото и производствени проблеми. Здравното министерство търси решение на проблема.
Д-р Бойко Пенков - зам.-министър на здравеопазването: Обсъжда се и възможността дали държавата може да има дружество, което да се занимава с паралелен внос на такъв тип лекарства от пазари, където все още би могло да се намери.
Води се диалог и с паралелните търговци за облекчаване на режима за внос на лекарства, които липсват у нас, обясни д-р Бойко Пенков.