ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Президентът Макрон предлага закон срещу фалшивите новини

bnt avatar logo от Юлия Талева, БНР
A+ A-
Чете се за: 00:57 мин.
У нас

Френският президент Еманюел Макрон обяви проект на закон за борба с фалшивите новини в интернет в предизборните периоди. Какви са предложенията му и първите реакции - от Париж предава кореспондентът на Българското национално радио Юлия Талева.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Разправата с фалшивите новини не търпи отлагане според френсикя президент Макрон. На новогодишната си среща с медиите той очерта контурите на бъдещия закон, който трябва да види бял свят през годината.

      Еманюел Макрон, президент на Франция: В предизборните периоди съдържанието в социалните платформи няма да се подчинява на същите правила. Ще им се наложат по-големи задължения за прозрачност относно спонсорираното съдържание, така че да е ясна идентичността на тези, които го подават и тези, които ги контролират.

      Фалшива новина в социалните платформи ще може да се сезира съдът, който да разпореди премахването на съдържанието, затваряне на профила на потребители или блокиране на достъпа до сайта.

      Фалшивите новини визираха почти всички кандидати в последната президентска кампания, но Еманюел Макрон държи първенството сред потърпевшите. Неговият екип стана жертва на хакерска атака и фалшиви новини в навечерието на изборите.

      Еманюел Макрон, президент на Франция: Днес свободата на словото е атакувана не само от диктатури. Нарушават я и страни, смятани за едни от най-демократичните в света. В същото време ролята на журналистите става по-важна от всякога. И никога не е било по-лесно да се представящ за журналист. Технологията и парите прикриват липсата на компетентност, а безразличието към думите и мненията води до объркване.

      Реакциите варират от одобрение до остри критики. "Кой ще решава коя информация е истинска - правителството или синдикатите на магистратите" - пита крайната националистка Марин льо Пен. Резерви има и сред крайнолямото движение „Непокорна Франция“. Десните „Републиканци“ обаче са разделени. Според говорителката на партията Лидия Гиру „Макрон иска да превърне журналистите в свои пресаташета“, докато бившият премиер Ален Жюпе твърдо подкрепя проекта.

      При всички случаи президентът обещава широко обсъждане.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?