Мали и Европейският съюз се споразумяха да управляват заедно имиграцията, като финансират проекти за борба с причините й и чрез насърчаване на законната миграция, се казва в съвместно изявление, публикувано след посещението в Бамако на холандския външен министър Берт Кундерс, чиято страна е ротационен председател на ЕС, предаде Франс прес.
Кундерс започна обиколка в региона от Мали. Очаква се тя да продължи с посещения в Гана и Кот д'Ивоар. Обиколката е свързана с плана за действие, приет от европейските и африканските страни на срещата на високо равнище за миграцията, състояла се във Валета през ноември, заяви холандският външен министър на среща с премиера на Мали Модибо Кейта.
"Основно обсъждахме три точки", каза Кундерс. "Как да се направи така, че хората да са по-полезни за семействата си, като остават, а не като заминават за Европа", спирането на нелегалната имиграция, довела до смъртни случаи в Средиземно море и насърчаването на законната миграция чрез сезонна работа, стипендии и други средства. Във Валета ЕС реши да окаже на Африка финансова помощ от 1,8 милиарда евро, за да спре притока на мигранти.
Бамако и Брюксел са поели ангажимент да управляват заедно миграционните потоци, като се опират на принципите за солидарност, партньорство, и споделена отговорност пред лицето на драмите на незаконната миграция, се добавя в съвместното изявление. Те ще се борят срещу причините за миграцията чрез инвестиции в Мали и като създават достойни работни места за младежта в страната, както и като разкриват пред населението рисковете, свързани с незаконната миграция.
Вече са одобрени три проекта в подкрепа на Мали, възлизащи на 43,5 милиона евро. На 18 април ще бъдат предложени и други проекти. Проектите имат за цел да подкрепят мирното споразумение в Мали, подписано през юни 2015 г. между правителството и бившите бунтовници. То има за цел да изолира окончателно джихадистите, които контролираха северната част на Мали от март 2012 г. до започването на френска военна операция през януари 2013 година.