Майстор пекар от Пловдив издири над 1000 рецепти за български баници. 100 от тях Георги Лефтеров издаде в книга, за да покаже разнообразието на едно от най-предпочитаните родни ястия. Майсторът лично е обиколил всички кътчета на страната, за да запише и съхрани рецептите.
След книгата му, посветена на хляба, Георги Лефтеров решава да помогне на българите да преоткрият забравените стари рецепти за баници. Разказват му ги хора от страната. Намира ги и в старите книги, в библиотеки и манастири.
Георги Лефтеров - майстор пекар: Баницата за българина е баничка, не, баницата е централно блюдо, както и хлябът. Баници сме правили на всеки един празник, но сме забравили.
Майсторът е изпробвал всички рецепти в книгата и вече си има любими.
Георги Лефтеров - майстор пекар: Това е Ихтиманският лучник, това е Преславската кубадия, която старите българи казват, че още такъв вид кубадия е ял още царят от Симеоново време.
Демонстрира ни баница, рецептата за която записва от българи изселници от Одрин.
Георги Лефтеров - майстор пекар: Това е една баница, в която има сметана, яйца и сирене. Разликата е, че в нея няма никакво олио, тъй като сметаната е мазна. Този вид баница накрая, 5-7- минути преди да я извадим готова от печката, тя се залива с вряла вода и пак я допичате.
Георги Лефтеров пътува и до Украйна, където преселници му разкриват рецептите за преславските баници. Преоткрива и Дуранкулашката гъненица, която е друга забравена българска баница. Една от последните рецепти, която записва от възрастен арменец, е за печиво със заешко месо и картофи. А най-богатата баница според майстора е дунавският рибник с четири вида филета.