Страната ни беше представена от отборите на Софийската математическа гимназия, математическата гимназия във Варна и Природо-математическата гимназия в Бургас. Състезанието премина в три етапа: индивидуален тест за 50 минути, отборен тест и накрая 36 задачи в щафета. Отборът на Бургас завоюва престижното 8-мо място в последния кръг и 12-то място в отборното решаване на задачи. Така българските ученици се нареждат до най-силните американски отбори.
This is a modal window.
Христо Папазов е възпитаник на Американския колеж в София. Заедно със съученика си Иван Ганев се включват в отбора на Бургас, с който преди няколко дни завоюваха престижни места в състезанието за ученици от горен курс в Бостън.
Христо Папазов, медалист: Досега винаги съм вървял с някаква цел и винаги съм знаел какво искам да постигна напред и това ми е помагало и се надявам и други хора да се мотивират и да печелят награди от състезания.
Любовта на Христо към математиката се заражда още в трети клас с една задача за движение. Тогава детето използва свой доста кратък начин за решаването ѝ. Неговият подход изненадва родителите му и те започват да го подкрепят в развитието на неговия талант.
Георги Папазов, баща: Гениални деца или вундеркинди не се раждат, а това е нещо, което се придобива с много труд, който трябва да запали тази искра на любознателност, на търсене на нови пътища и т.е. този труд да се яви нещо като начин на живот.
Състезанието, от което Христо се върна преди дни, е едно от най-големите и престижните за гимназистите по света. Всяка година около 1000 изявени ученици и лауреати в национални и международни олимпиади се събират, за да премерят сили в света на математическите задачи.
Състезанието се организира от университетa Харвард и Масачузетския технологичен институт и дава възможност за висока международна изява. Според дванадесетокласника участието в подобни съревнования е важно, защото предизвиква учениците и дава стимул за бъдещо развитие.