Недостиг на подготвени кадри за пожарните служби има в страната. Част от кандидатите, които подават документи да започнат работа като огнеборци, не притежават специалните умения, които се изискват. В седмицата за пожарна безопасност, повече по темата ще...
Недостиг на подготвени кадри за пожарните служби има в страната. Част от кандидатите, които подават документи да започнат работа като огнеборци, не притежават специалните умения, които се изискват. В седмицата за пожарна безопасност, повече по темата ще научим от Галя Пенчева от Русе.
Трима души са загинали в пожари в Русе от началото на годината, а за същия период огнеборците и спасителите са реагирали на 920 сигнала.
В Русенската дирекция работят над 200 души, 30 са незаетите места, а за 17 има обявен конкурс. Оказва се, че точно в Русе, където преди 110 години е създадена първата доброволческа пожарна служба, сред желаещите да станат огнеборци няма достатъчно подходящи кандидати, а това затруднява подбора.
Николай Альошев е потомствен огнеборец. Дядо му и леля му също са били в редиците на русенската пожарна. Работи тук от 12 години. Казва, че от малък е мечтал за тази професия.
Николай Альошев - пожарникар: "Първоначално след като си приет като пожарникар, отиваш на школа за първоначално обучение, която е 6 месеца. След приключване на школата почват реалните произшествия. Школата не може да ти покаже какво е наистина в тази професия."
Бъдещите служители трябва да имат правоспособности: да управляват сложна техника и автомобили, подемно-транспортни машини.
Димитър Павлов - директор на Регионална дирекция пожарна безопасност и защита на населението в Русе: "Има доста кандидати. За тези по-специфичните наистина хората, които идват не винаги отговарят на условията и за голямо съжаление ги отпращаме."
Николай Альошев: "Почти всяко произшествие е трудно, но най-трудно е когато си поставен в ситуация да спасяваш хора."
В страната вече няма средно сержантско училище за кадри за Министерството на вътрешните работи. Бъдещите пожарникари се подготвят в две школи – във Варна изучават спасителната дейност, а в Монтана – пожарогасителната.
Капацитетът на школите е около 300 души, точно колкото се търсят с конкурсите за служители в 25-те дирекции в страната. Главната дирекция за пожарна безопасност е разработила проект по програма „Интеррег”. Той включва създаването на нова школа в Русе и Балчик.
Димитър Павлов: "Като капацитет има възможност за повече от 40 човека да става обучението, то не е само теоретично. + Предвиждаме разгръщането на полигон на Втора служба, най-вече за пътни инциденти, включително и жп."
В проекта е заложено в Русе да се обучават кадри за аварийно спасителни дейности, а в Балчик - водолази. За изграждане на двата центъра са нужни 2 милиона евро. Дали обаче те ще бъдат финансирани, още не е ясно.
Близо 7500 са работните места в Главната дирекция за пожарна безопасност и защита на населението. Има обявени обаче конкурси за още 300 души в цялата страна. Към днешна дата в 25 от регионалните дирекциите в страната се търсят пожарникари, спасители, водачи на специализирани автомобили, инспектори. До месеци ще разберем и колко от обявените свободни места в пожарните служби в страната ще бъдат заети, защото конкурсите тепърва предстоят.
Ситен снеговалеж и гъста мъгла затрудняват движението през прохода "Шипка"