НОВИНИ

"Ню Йорк таймс": Защо Ангела Меркел би могла да ръководи ООН

С наближаването на момента, в който трябва да бъде избран нов генерален секретар на ООН, има натиск той да е източноевропеец, съгласно неофициалната ротационна система, пише в. "Ню Йорк таймс".

йорк таймс ангела меркел могла ръководи оон
bnt avatar logo
от БНТ
11:06, 17.02.2016
Чете се за: 01:06 мин.
По света

Съединените щати освен това искат на поста да бъде избрана жена - за пръв път в историята на организацията. Затова и Източна Европа предлага солидни женски кандидатури за генерален секретар, включително българките Ирина Бокова, която е начело на ЮНЕСКО, и еврокомисаря Кристалина Георгиева. Други евентуални претендентки за поста са бившата министър-председателка на Нова Зеландия Хелън Кларк и новата министърка на външните работи на Аржентина Сусана Малкора.

Въпреки това хора, познаващи организацията отвътре, говорят за една жена, която е много по-утвърдена на световната сцена: германския канцлер Ангела Меркел. Догодина в Германия предстоят избори, но според колеги на Меркел, цитирани от сп. "Шпигел", тя не желае да се кандидатира за четвърти мандат. Тъй като имиграционната криза предизвиква съпротива срещу политиката й на отворени врати, все повече се говори за "елегантно излизане" на канцлера от управлението, пише авторът на статията Марк Седън.

;

Никой кандидат не може с магическа пръчка да възстанови престижа на ООН, но кандидатурата на Меркел е много логична. Тя е жена и е израснала в ГДР, Източна Европа. Още по-важен е фактът, че интуитивно разбира руския президент Владимир Путин, бивш офицер от КГБ, базиран в Дрезден преди падането на Берлинската стена. Дори след анексията на Крим, която изпробва до краен предел търпението на Меркел, тя продължи редовните си телефонни разговори с Путин и има уникалната способност да посредничи между Русия и Америка, се казва в статията на "Ню Йорк таймс".

С удивителния начин, по който реагира на бежанската криза в Европа, Меркел натрупа много точки в хуманитарната сфера. В същото време, когато над еврозоната бе надвиснала екзистенциална заплаха заради свободното падане на гръцката икономика, Меркел умело лавираше между разгневеното гръцко обществено мнение и вълненията в собственото й правителство, тези на финансовия министър Волфганг Шойбле, който бе готов да покаже на Гърция къде е вратата, допълва американското издание, изброявайки качествата на Меркел като политик.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Концерт в памет на жертвите на атентата в Париж
Концерт в памет на жертвите на атентата в Париж
Маймунката Алф вече е по-добре, дори ходи
Маймунката Алф вече е по-добре, дори ходи