ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Общественици против строеж до Античния театър

bnt avatar logo от Репортер: Владислав Севов, Оператор: Александър Алексиев
A+ A-
Чете се за: 01:21 мин.
У нас

Скандал по време на общественото обсъждане на концепция за изграждане на посетителски център до Античния театър в Пловдив. Артисти, архитекти, археолози, журналисти и общественици настояват за спиране на строежа на информационен и билетен център, който...

Общественици против строеж до Античния театър

Скандал по време на общественото обсъждане на концепция за изграждане на посетителски център до Античния театър в Пловдив. Артисти, архитекти, археолози, журналисти и общественици настояват за спиране на строежа на информационен и билетен център, който ще наруши архитектурния ансамбъл на северния вход на театъра. Според тях вместо строеж на временни обекти, средствата могат да се използват за ремонт на прогнилата дървена сцена и гримьорните на театъра, които са в окаяно състояние. В отговор проектантът заяви, че започналото строителство отговаря на абсолютно всички законови изисквания.

Излишно е да се да се влагат близо 260 хиляди лева във временни постройки, след като част от пространствата за артисти и публика вътре в театъра са в окаяно състояние, обявиха членове на Обществения съвет за култура и културно наследство. В съвета участват артисти, архитекти, археолози, журналисти и общественици.

Архитект Петкана Бакалова от Обществения съвет за културно наследство поставя въпроса: "Защо средствата се влагат в изграждане на билетен център, при условие, че има определено проблеми с гримьорните, обслужващата инфраструктура."

"Абсурдно е да се очаква, че една антична сцена ще има идеални обслужващи пространства за съвременни спектакли", отговори архитект Румяна Пройкова. Арх. Пройкова е автор на проекта: "Признайте, че това не е логично. Не е и възможно. Такива са даденостите ,че той не може да осигури съблекални за всички артисти, не може да осигури място за цяла една филхармония."

Според Пройкова билетният, посетителският център и кафенето, които се строят в момента, са част от голям проект, който цели да осигури по- добър достъп на туристите до паметника и правилното експониране на археологическите елементи. Сега просто Общината се е възползвала от възможността и е получила средства по „Красива България”, посочи архитект Пройкова, която възмутена напусна общественото обсъждане, на което опита да защити проекта си.

Арх. Пройкова: "В цял свят имаме такива центрове, всички антични театър, всички уважаващи се археологически обекти имат презентационен център. Не можах да разбера що за твърдение е това, че било остаряла концепция."

Арх. Бакалова: "Лично аз съм „дълбоко впечатлена”от мултимедийната зала от 20 човека. Нещо, което вече 10 години в България непрекъснато се проектира и се изграждат центрове те винаги са празни. Защото тенденцията в туризма, особено културния, е той да бъде по-скоро индивидуален."

В края на общественото обсъждане по-голямата част от обществения съвет гласува „за” внасянето в общинския съвет на искане за спиране на строителството. Представители на местния парламент обещаха съдействие за входиране на предложението още в началото на следващата седмица.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?