Европейските лидери дебатират в Брюксел дали да приемат предложението на Еврокомисията за създаване на единна агенция за гранична и брегова охрана. Идеята е тя да може да разполага свои специалисти в страни, където има силен мигрантски натиск. Работата на съвета следи нашият кореспондент Владислав Велев:
Тази вечер няма да бъде взето решение за съдбата на агенцията, но със сигурност ще има разгорещени спорове как точно да изглежда тя и какви да бъдат нейните правомощия. С каква позиция дойде България:
Бойко Борисов, министър-председател: "Аз съм твърдо "За" външните граници да бъдат охранявани, така както българските. А тези държави, които не могат да се справят да бъдат подпомогнати и съответно да могат по-добре да се справят със задачите си".
По-рано председателят на ПЕС Сергей Станишев призова за повече Европа при решаването на кризите:
Сергей Станишев, лидер на Партията на европейските социалисти: "Трябва повече Европа по отношение на сигурността, по отношение на външната политика, как да се реши кризата в Сирия, за да има мир и да не бягат хората от там. Повече Европа по отношение охраната на външните граници на Европейския съюз и тяхната сигурност".
Преди началото на съвета премиерът Бойко Борисов разговаря с германския канцлер Ангела Меркел, с която са обсъдили много въпроси, включително и съдбата на газовия хъб. Меркел е подкрепила отново България за Шенген. Подкрепа за Шенген страната е получила и от всички премиери от Европейската народна партия. Доказателства за това видяхме съвсем неочаквано:
Бойко Борисов: "Искам специално, понеже преди малко благодарих на Жан-Клод Юнкер, че ЕНП изцяло подкрепи България за Шенген. И на Виктор Орбан и на всички колеги - пред нашите медии за да чуят българите".
Жан-Клод Юнкер, председател на ЕК: "Европейската комисия има славата на коварна институция, но що се отнася до членството на България в Шенген, аз съм твърдо, твърдо "За".
Друга тема, с която ще се занимават лидерите тази вечер е желанието на Великобритания за промяна в начина на работа Европейския съюз.