ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Пловдив запазва паралелките си по хореография

bnt avatar logo от Нели Ангелова
A+ A-
Чете се за: 00:56 мин.
Още

Хореография ще се изучава само в професионалните танцувални училища. Новите разпоредби отнемат правото на 21 училища в България да предлагат часове по това изкуство. Това предизвика недоволството на директори, които се заканиха да протестират. В Пловдив, обаче, намериха начин промените да не засегнат нито едно училище.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Валентина завършва 12 клас в училище „Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив. Тя и съучениците ѝ са едни от последните, които учат хореография в профилирана паралелка. Гимназията ще е единствената в Пловдивска област, която ще предложи професия „танцьор народни танци". Така няма да попаднат под ударите на новия закон и запазват хореографията.

      Валентина Ликова - 12 клас: "Българският народен танц първо доставя удоволствие, смятам, че абсолютно всеки мисли така, който се занимава".

      С професионално образование ще завършат децата, които сега ще се запишат в училището с кандидатстване след 7 клас. Според ръководството, така те се приравняват с националните гимназии към Министерството на културата.

      Таня Николова - директор на СУ „Св. Св. Кирил и Методий": "Това е едно от предимствата на професията, че вече ще имат професионална квалификация, ще могат веднага да започнат да работят".

      В Пловдив и в пловдивска област няма друго училище, което предлага тази професия, която ние имаме право да я предложим.

      Нели Карабахчиева - преподавател в СУ „Св. Св. Кирил и Методий": "Това, което трябва те го знаят вече, остава само желанието и стремежа им да се усъвършенстват, да работят върху себе си, да бъдат добри специалисти в областта си, да бъдат добри педагози след време".

      В училище „Любен Каравелов" в Пловдив народните танци се изучават до 7 клас. Часовете се запазват без да има конкуренция с другата гимназия.

      Славка Щерева - директор на СУ „Любен Каравелов": "Те ще останат, разбира се, при нас тези паралелки, тъй като по проектонаредбата за финансиране се предвижда деление на групи, закона не забранява да се избират избираеми часове по хореография".

      Ръководствата на двете гимназии нямат притеснения, свързани с финансирането. В училище „Любен Каравелов" дори очакват да има достатъчно средства за индивидуални часове по вокал и музикални инструменти.

      Свързани статии:

      21 училища в България без профилирани класове по хореография
      21 училища в България без профилирани класове по хореография
      21 училища в България вече нямат право да обучават ученици по...
      Чете се за: 01:06 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?