НОВИНИ

Подписваме нов договор с Русия за АЕЦ "Белене"

Компанията-доставчик на оборудването за втората атомна централа трябва да го консервира преди да го достави. Преговорите най-вероятно ще продължат до края на годината.

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
16:29, 11.10.2017 (обновена)
Чете се за: 01:12 мин.
У нас

България трябва да подпише нов договор с Русия заради оборудването на АЕЦ "Белене". Това съобщи пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите ѝ, все още не е ясно колко пари ще струва на държавата съхраняването на мощностите за втората атомна централа. Преговорите с Москва най-вероятно ще продължат до края на годината.

Теменужка Петкова, министър на енергетиката: Оборудването е в Русия и предстои да бъде доставена втората част от това оборудване и до края на годината двата реактора ще бъдат тук на наша територия. Аз се надявам да не ни се наложи дълго време да го консервираме, но така или иначе трябва да вземем всички необходими мерки и това беше част от разговорите, които водихме. Все още няма финална оферта, в начален етап са тези преговори, трудно ми е да се ангажирам с определена цена. Самите колеги в момента анализират какво ще е необходимо като дейност, съответно какви ще бъдат разходите и колко ще струва.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на руската държавна компания "Росатом", които са на посещение у нас. Петкова обясни, че не се изключва възможността Русия да бъде привлечена за инвеститор в централата, чието строителство беше замразено през 2013 г. Конкретни преговори по този въпрос обаче не са водени.

България до момента е изхарчила над 3 млрд. лева за доставката на оборудване за АЕЦ "Белене". Реакторите за двата блока на централата са изработени и платени от страната ни, след като България беше осъдена по арбитражно дело от Русия. Окончателно оборудването трябва да бъде доставено у нас до края на годината, но също така то трябва да бъде консервирано, за да се запази.

В момента Българската академия на науките изработва доклад , който да покаже доколко изгодно ще бъде на България да изгради втората атомна централи и какви опции има пред страната. Междинният доклад на учените вече е готов, обяви Петкова. Тя не пожела да коментира резултати от него, но обяви, че той показва, че след 2032 г. ще са необходими допълнителни енергийни мощности на България, но не коментира дали те трябва да са непременно ядрени.

Досега интерес към изграждането на АЕЦ "Белене" са проявили три компании, една от които - държавната китайска енергийна корпорация.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Безплатни консултации за рак на гърдата във Варна
Безплатни консултации за рак на гърдата във Варна
Хилари Клинтън порица продуцента Уайнстийн след разкритията за секс тормоз
Хилари Клинтън порица продуцента Уайнстийн след разкритията за секс тормоз