ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

За сигурността в училище и за борбата с агресията сред младите

Чете се за: 02:00 мин.
У нас

Прокуратурата повдигна обвинение на младежа, който вчерa прободе свой съученик пред столичното 23-то училище. 16-годишният Кристиян е привлечен като обвиняем за причиняване на лека телесна повреда по хулигански подбуди. Предвиденото по закон наказание е затвор до три години. На момчето е определена мярка за неотклонение надзор от инспектор на детска педагогическа стая. Същевременно все повече се заговори за сигурността в училище, но и за борбата с агресията сред младите. Вчерашният инцидент е уловен от една от камерите на Столичната община, поставена в училището.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Около 80% от училищата и детските градини в София имат камери, които обхващат дворовете и дори прилежащите територии. Целта за поставянето им са именно вандалските и хулигански прояви. Те са намалели, все пак, отчитат от Центра по видеонаблюдение към Столичната община. 7-8 училища на случаен принцип всяка нощ се наблюдават активно в крайните райони на София.

      Другата страна, отговорна за опазването на учениците, са охранителите. Те се назначават от училищата с методическото ръководство на районните администрации. Някои училища плащат на охранителните фирми от собствения си бюджет, други събират пари и от родителите. Кой контролира обаче тези фирми - това е МВР.

      Не може да се гледа на всеки ученик като на престъпник е коментарът на Министерството на образованието. Оттам виждат част от решаването проблема в диалога в клас.


      ;
      Кой как предлага да се опазят младежите

      Камери, врати с чипове, металдетектори в училищата - превенция или крайност заради изолирани, но все пак зачестяващи случаи на агресия сред учениците - това е сред споровете на деня след вчерашния инцидент с намушкан ученик в близост до училище. Коментарът на министерството.

      Диан Стаматов - заместник-министър на образованието и науката: Българските училища наистина са разграден двор, в тях може да влезе всеки, по всяко време и за голямо съжаление да внесе какво ли не. Колкото до проверката на самите ученици в нашата страна не е традиция да се проверява какво носят учениците в раниците си.

      Някои от охранителите не отговарят на изискванията да бъдат такива - смята заместник-министърът. Контролът върху дейността на частните охранители се извършва от МВР.

      Гл. комисар Христо Терзийски - директор на Главна дирекция „Национална полиция": Специално проверката на частните охранителни фирми, които извършват контрол върху училищата е изключително стриктен и постоянен и това е ежедневно разпоредено на районните инспектори, обслужващи територията на съответните учебни заведения.

      23-то е едно от първите, където сложили камери. Записите вече са поискани и предадени на разследващите. Струпване на деца - това се вижда на тях.

      Красимир Димитров - дирекция „Сигурност" към Столичната община: Общо сме дали над 500 диска само миналата година за информация, свързана с видеонаблюдението около и вътре в училищните дворове. Така че продължаваме и тази година с изграждане на видеонаблюдение - нови 48 обекта - детски градини и училища сме пуснали в 2016 г.

      Кметът на София определя проблема като по-сериозен.

      Йорданка Фандъкова - кмет на София: Инцидентът е станал извън училище - нека да говорим за агресията между децата. Това е сериозното, това е наистина тревожното, защото децата се възпитават и в училище, и вкъщи и на улицата и трябва да се обръща внимание.

      Камерата вижда действия, а ние трябва да чуем думите, мислите на децата - казват психолозите и затова смятат, че със затварянето на училището било то със скенери или чипове проблемът няма да се реши.

      Младен Владимиров - психолог: Конфликти винаги ще има сред младите хора и колкото по-затворена правим една система, толкова повече ще изведем конфликтите навън. там, където няма надзор, там, където няма контрол на принципа: "там, където няма котка мишките лудуват".

      За да не лудуват, ще има ли "капани за мишки" под формата на скенери на входа на училищата, или ще се обърне внимание на това, което децата са стаили вътре в себе си - решението е на държавата, на министерството, но и на семейството.

      И отново стигаме до превенцията - още една идея на психолозите - голямото струпване на хора, в случая деца, трудно се управлява. Затова психолозите съветват да се направят различни кътове в училищата - за всеки клас или кътове с различни занимания, които да ги задържат в училище, да не им позволяват в междусачията да излязат на улицата, да изострят конфликтите помежду им.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?