Процесът по присъединяване на Западните Балкани в ЕС трябва да бъда ускорен - около тази позиция се обединиха външните министри от Вишеградската група и Балканите в град Сунио, Гърция. България е за по-силен Европейски съюз и един от основните приоритети в Българското председателство е именно честния и открит диалог със Западните Балкани, обяви и вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, която представлява България на форума.По думите ѝ, общо е мнението, че 2025 година е реалистичен срок за присъединяване.
Призивът на външните министри на форума в Сунио е един - трябва да бъде засилен европейският патриотизъм. Според България, ЕС трябва да прояви солидарност към всички държави, опазващи външните граници на ЕС.
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външите работи: Ние искаме да бъдем част от ядрото и не бихме приели Европа на различни скорости или елитът и останалите. България е една от страните, които опазват най-добре може би външните граници. Нека да бъдем солидарни към всички страни, които опазват външните граници, и да засилим и помощта към тези държави, които се грижат за общата сигурност на всеки един европейски гражданин във всичките 28 държави.;
С общи инфраструктурни и дигитални проекти бързата писта на Западните Балкани към ЕС може да стане още по-бърза, смята и външният министър на Босна и Херцеговина Игор Цръндак.
Игор Цръндак, министър на външните работи на Босна и Херцеговина: В Стратегията на ЕС виждаме, че Срещата в София ще бъде успешна и ще бъде силен импулс за процеса по разширяване. 15 години след последната Балканска среща в Солун Западните Балкани заслужават нов стимул, нова Среща, която да се превърне в крайгълен камък на по-бърз процес по присъединяване, или, защо не - на по-бързо приемане в ЕС.;
Как ще действа ЕС след поредната вълна на разширяване - това е големият въпрос, който постави домакинът на срещата - гръцкият външен министър Никос Кодзияс.
Никос Кодзиас, министър на външните работи на Гърция: Ще има промяна и в ЕК. Защото трудно ще осигурим на всички страни да имат комисари. Или ще имаме ротация? Или ще разделим Комисията на страни, които имат постоянно членство, и други, които нямат? Приемането на Западните Балкани в ЕС ще отвори много въпроси. Какво ще стане например с Турция - ще имаме ли специално споразумение с нея, или ще имаме разширяване и в посока Турция. Не на последно място - какво ще е отношението ни с Русия?
Всички външни министри горещо подкрепят и енергийната свързаност на региона - изтъквайки проекта за газовия хъб Балкан при Варна и изграждането на интерконекторите между България, Гърция, Румъния и Турция.
;Външните министри подкрепиха приоритета в Българското председателство - интеграцията на Западните Балкани в ЕС.
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външите работи: Говорихме за това, че 2025 г., според общото мнение, е реалистична дата. Да, Унгария счита, че може и по-рано, но Стратегията (на Европейската комисия за Западните Балкани, бел. ред.) дава възможност за това. Това е един график, всеки определя сам темпа на реформата, която иска да извършва. Тоест всичките условия, те не са леки, знаете.