Около 8 милиона превозни средства, 1/3 от които са товарни, преминават годишно през Русе. Това налага в града да бъде изграден интермодален терминал. Какви са възможностите за това коментираха днес експерти от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Русенският университет и областната администрация.
This is a modal window.
Русе е определен за един от градовете, в които трябва да се изгради интермодален терминал. Идеята е от години, но проектът беше замразен и отпадна от оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура”. Необходимостта от съоръжението обаче е осмислена още по време на Османската империя, коментира ръководителят на катедра „Транспорт” в Русенския университет доц. Асен Асенов , като даде пример с изграждането на първата железница у нас между речното пристанище Русе и морското Варна.
доц. Асен Асенов - ръководител на катедра „Транспорт” в Русенския университет
„Проучванията, които са правили от министерството, сочат, че с времето се очаква да се увеличи товарният поток, съответно броят на контейнерите и оттам да има необходимост от развитие на интермодален транспорт. По данни, които имаме от Агенция Пътна инфраструктура, в Русе влизат и излизат над 7.5 млн. превозни средства. Около 70% от тях са леки автомобили, а останалото са товарни автомобили. Това е за 2016 г. информация.”
Бъдещият терминал за комбинирани превози , в който ще бъдат инвестирани поне 22 милиона евро, ще подобри икономиката в региона, категорични са от областната администрация. Обсъждат се няколко подходящи терена. Вариантите са той да бъде в района на Свободна зона, летището, пристанище Изток или гара Разпределителна.