ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Засилен контрол за празниците: Цивилни полицейски коли ще...
Чете се за: 01:22 мин.
Разпети петък е - най-тъжният ден за християнския свят
Чете се за: 02:15 мин.

ЗАПАЗЕНИ

​Ще стимулира ли освобождаване от данък върху доходите младите да не емигрират?

Чете се за: 00:57 мин.
Икономика

Ще стимулира ли освобождаването от данък върху доходите младите хора да остават в България вместо да емигрират? Подобна мярка беше въведена в Полша в началото на август, като от нея могат да се възползват повече от 2 милиона души до 26-годишна възраст. Икономистите в България обаче споделят различни мнения за ефекта от подобно данъчно облекчение у нас.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Дали да емигрират или да останат в България? Промяната в нагласите на младите беше голямата изненада в изследване от началото на годината. 61% от тях не смятат да напускат родината си и едва 4 на сто имат силно желание да заминат за чужбина. Наша анкета пък показа, че данъчните облекчения не биха променили решението им.

      10% данък за всички у нас. Различни данъчни ставки според доходите в Полша - от 18 до 32% за хората с най-високи доходи. Разликата в облагането води до разлики и в резултата при освобождаване от задължението към хазната.

      Лъчезар Богданов, Институт за пазарна икономика: Това, което се направи в Полша, е по-скоро някакъв особен микс от особен вид леко несъвместими популистки обещания.
      Любослав Костов, КНСБ: Това е една мярка, която говори за конкретна икономическа политика и се цели да стумулира освен намаляването на емиграцията в Полша, така и вътрешното потребление.

      1,5 милиарда лева ще струва подобна мярка на България, изчисляват от КНСБ. Спорно остава кой ще икономиса накрая - дали работодателите, намалявайки заплатите на младежите до 26 години, или пък те самите, ако данъкът остане в техния джоб?

      Лъчезар Богданов, Институт за пазарна иконимика: Във всяка една от годините, в последните 4 години имаме над 10% увеличаване на средните възнаграждения. Това не е променило коренно миграционната тенденция.
      Любослав Костов, КНСБ: Намаляване на бедността, намаляване на неравенствата - това трябва да бъде приоритет. Да не говорим за всички тези показатели, по които сме на последно място в целия ЕС.

      Доходите в България се увеличават, а евтината работна ръка остава във времената на кризата, категорични са икономистите. Догонването на заплатите в други европейски държави обаче зависи и от производството на по-скъпоструващи стоки у нас и износа им на други пазари.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?