Хиляди декари обработваеми земеделски площи в русенско бяха поразени преди две седмици от градушка. На места загубите са на 100%. В същото време Североизточна България остава абсолютно незащитена от градушките.
Унищожителната градушка премина през шест от осемте общини на областта. Повечето от засегнатите стопани са подали заявления за обезщетения в областната дирекция „Земеделие". Най-много молби са постъпили от земеделците в община Ветово. Те са категорични, че пораженията можело да бъдат по-малки, ако в Североизточна България има противоградни площадки.
Милко Петров - овощар: Не е възможно да се справим сами, защото примерно, ако решим да сложим защитни мрежи - страшно скъпо удоволствие, не можем да си го позволим.
Павел Спасов - овощар: Много е важно подкрепата от държавата, която подкрепа се изразява, поне такива са уверенията на ръководството на министерството на земеделието, за закон за борба с градушките и съответно закупуване на самолети и самолетен способ нашия регион Североизточна България да се обхваща със самолети.;
Във внесения проектозакон за борба с градушките обаче има 7-километрова зона покрай река Дунав, която остава спорна, тъй като е гранична, а градините на повечето от членовете на Съюза на Дунавските овощари са там.
Павел Спасов - овощар: Не може в 7-километровата ивица да се използва ракетния способ за изстрелване на ракети и това също е проблем и ние апелираме много внимателно да се подходи.
Сериозен проблем за овощарите е и фактът, че обезщетенията се изплащат за поражения върху плода, но не и върху дърветата. Те настояват за среща с представители на земеделското министерство.