Старинна техника за рисуване върху вода "ебру" показа в Пловдив доц. Шемседдин Зия Даглъ от факултета по изящни изкуства в Анталския университет. "Ебру" е древно изкуство, възникнало през 9-и век в Тюркистан.
Фееричното рисуване върху водна повърхност датира още от древността.
Доц. Шемседдин Зия Даглъ: "Някои го бъркат с японско изкуство, но това не е вярно. Ебру е изкуство, което възниква в Тюркистан и идва след това през Иран в Анадола."
При техниката "ебру" се използват изцяло природни материали.
Доц. Шемседдин Зия Даглъ: "Боите са изцяло естествени, четките са от конски косми с дръжки от клон на розов храст, в боята се слага жлъчен сок от едър рогат добитък и те разтварят боята, която става безупречна. Лошо мирише, но това е парфюмът на ебруто."
Водата се сгъстява чрез растителна смола,добивана от диворастящо растение в Анадола
Доц. Шемседдин Зия Даглъ: "Добива се от неговите корени, става като дъвка и ние го използваме да сгъсти водата във ваничката."
Да се рисува върху вода обаче не е никак лесно.
Доц. Шемседдин Зия Даглъ: "Температурата в стаята не трябва да е под или над 18 градуса средата, в която се прави ебруто."
При ебру е невъзможно една и съща рисунка да бъде направена два пъти. Затова пловдивчаните, присъствали на демонстрацията, могат да се нарекат късметлии,защото всеки от тях отнесе в дома си уникална рисунка.