Шести месец две опасни свлачища застрашават живота на жителите на град Лъки. Подпорните стени се срутиха след снеготопенето и обилните дъждове през март тази година. Въпреки многократните писма на местната управа за отпускане на средства за укрепване,...
Шести месец две опасни свлачища застрашават живота на жителите на град Лъки. Подпорните стени се срутиха след снеготопенето и обилните дъждове през март тази година. Въпреки многократните писма на местната управа за отпускане на средства за укрепване, финансиране все още няма.
Най-опасна е подпорната стена, надвиснала над детската градина в града. По стените на детската градина все още има следи от свлачището. Скъсаната подпорна стена продължава да се свлича.
"Всеки момент горната улица ще дойде в детската градина. Непрекъснато вървят подпочвени води, които влизат в основата на сградата", обяснява Елена Илиева – директор на ОДЗ "Юрий Гагарин".
Шести месец подкопана стои и подпорната стена на местната джамия. Молитвените служби там са преустановени, но в домовете си 24 семейства от близкия блок всяка вечер се молят сградата им да не падне.
"Падне ли стената, падат и плочките, то се е вдлъбнало вече. Живеем в страх", казва Ирина Кадиева.
"Зимата доста проблеми ни създаде и се надяваме тази година да бъдат предприети мерки да се намерят средства", добавя Евдокия Жекина.
"Тук стената е с обратен наклон и има вероятност да падне. Особено сега есента при обилните снеговалежи и дъждове най-вероятно ще падне. Но до момента нямаме още финансиране", казва Валентин Симеонов – кмет на Лъки.
За укрепване на двете свлачища са необходими над 500 000 лева.
България поиска разяснение от Турция за навлизането на кораб "Кайрос" в български води
Хазната е загубила близо 580 милиона лева от недекларирани горива през 2024 г
Евакуираха още четирима моряци от танкера "Кайрос", изследват водата за замърсяване
Томислав Дончев за Бюджет 2026: Социалният диалог е възстановен, постигнат е консенсус по ключови теми
България поиска разяснение от Турция за навлизането на кораб "Кайрос" в български води