ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Търсят се средства за спасяване на къща музей в село Горна Студена

bnt avatar logo от Ива Колева
A+ A-
Чете се за: 00:44 мин.
У нас

Къщата музей „Владимир Александрович" в свищовското село Горна Студена се нуждае от цялостен ремонт. Там през 1877 година е била разположена Главната квартира на руската Дунавска армия. След 110 години в селото се готвят за тържествата през сълзи.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Датата е 4 септември 1907 година. По идея на Стоян Заимов в Горна Студена е изграден Военноисторическият музей, който се намира в лятната двуетажна къща на търновския търговец Никола Минчев. На тържественото откриване присъства самият генерал Столетов. Преди това, през август 1877 година, там се установява и императорската квартира.

      Елена Адамова - уредник в музея: „Цар Александър II, заедно с министри, офицери и цялата свита, се установява на квартира в тази къща и в продължение на три месеца вземали важни политически решения. Оттук се решава съдбата на войната."

      Повече от столетие по-късно обаче уредникът Елена Адамова с тревога споделя, че от година на година състоянието на музея се влошава. Времето унищожава ценните експонати, сред които са оригинални оръжия и предмети, предоставени от руското командване.

      Лорета Костадинова - кмет на с. Горна Студена: „По сградата трябва да се оправи дървената част - отпред балконът, да се поднови, за да придобие добър външен вид. Измазване на стените - там, където има петна от течовете."

      За да се случи това, кметството търси финансиране от Министерството на културата и от община Свищов. Необходими са около 20 000 лева. Искат да облагородят и парка. Категорични са, че е тревожно паметник на културата с такова значение да бъде оставен да се руши. И хората не бива никога да забравят, че тук са загинали три хиляди руски войници и офицери.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?