НОВИНИ

Турция започна знаково дело срещу журналисти

17 души от редакцията на опозиционния вестник „Джумхуриет“ ще се изправят пред съда, по обвинение в подкрепа на терористични организации. Журналистите са заплашени от присъда до 43 години затвор. Стотици протестиращи излязоха по улиците на Истанбул, в подкрепа на своите колеги.

Джанан Дурал
от Джанан Дурал
16:04, 24.07.2017
Чете се за: 01:14 мин.
По света
Снимка:

С викове „журналистиката не е престъпление“ и „достъпът до информация е наше право“ десетки протестиращи поискаха освобождаването на журналистите от „Джумхуриет“. Част от тях направиха и неуспешен опит да влязат в сградата на съда в Истанбул.

Стивън Елис, Международен медиен институт: Искаме да отправим послание към правителството. Светът гледа и гледа внимателно. Дела като това, които са опит за потъпкване на човешки права, за смазване на критиката, няма да бъдат нито приети, нито игнорирани. Целта на това дело е да превърне журналистиката в престъпление. Да накаже тези, които си позволяват да говорят. Ако това се случи веднъж, то ще се случва отново и отново.

Главни редактори, разследващи журналисти и дори карикатуристи - знакови фигури в редакцията на вестник „Джумхуриет“ се явиха на първото заседание от заведеното срещу тях дело. Вестникът е един от най-популярните в Турция. В продължение на близо един век изданието е винаги било критично към управляващите в Анкара и често е публикувало гръмки заглавия, които поставят властта в неудобно положение.

След опита за преврат през юли миналата година някои от най-известните имена на вестника попадат в ареста. Сред тях и 71-годишен мъж, който получава отказ да бъде пуснат под гаранция, въпреки влошеното си здраве. В започналата масова чистка са арестувани близо 150 журналисти. Според турския президент Ердоган обаче задържаните са само двама.

17-те журналисти от опозиционния Джумхуриет са обвинени в подпомагане на различни „въоръжени терористични организации“ и са заплашени с до 43 години затвор. Сред тях е и бившият главен редактор на изданието - Джан Дюндар, който живее в изгнание в Германия и ще бъде съден задочно. Дюндар си навлече гнева на Ердоган преди три години, заради статия, в която описва как Анкара доставя оръжие на ислямистки групировки в Сирия.

Джан Дюндар, бивш главен редактор на „Джумхуриет“: Старая се да давам повече гласност на това, което се случва в Турция. Гордея се с моите колеги, че останаха верни на правото си да говорят свободно и да бранят истината.

Защитници на човешките права коментират, че делото е показателно за потъпкването на свободата на словото и на човешки права в Турция. В момента страната попада в челните места на класациите за държавите с най-силен натиск срещу медиите.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
МОН предвижда нов модел за финансиране на училища и детски градини
МОН предвижда нов модел за финансиране на училища и детски градини
16 убити при самоубийствен атентат в Пакистан
16 убити при самоубийствен атентат в Пакистан