Поставянето на идентификационен чип на домашни кучета е задължително, според текстовете в Закона за ветеринарномедицинската дейност. За неизпълнилите изискването влиза в сила най-високата досега предвидена глоба от 200 лева. Ветеринарните лекари и собствениците на кучета приемат промените със смесени чувства.
This is a modal window.
На практика и досега поставянето на чип е било задължение, само че разписано в отделните общински наредби. Информацията от чипа лекарите въвеждат в местните подразделения на Агенцията за безопасност на храните. След това обаче до нея достъп имат само ветеринарите и агенцията. Така смисълът на чипирането – лесно да се откриват стопаните на изгубено, откраднато или изоставено куче, не е постигнат.
"Ние, ако намерим куче с чип, при все че имаме четец, не можем да разберем на кого е това куче. Другият проблем е, че прословутата система на Общината не кореспондира с националната база, а това, което е вкарано в националната база, не е вкарано в общинската", обясни Светла Димитрова, собственик на куче и председател на “Анимал Хоуп Варна”.
Въпреки това все повече стопани поставят чип на домашния си любимец с надеждата системата скоро да заработи.
"Извършва се както поставянето на ваксината – с игла се пробожда тук в областта на врата. Не е болезнена и много кратка процедура", разясни д-р Стефан Стоянов.
Собствениците на кучета, които досега са смятали, че поставянето на чип е опасна за любимеца им практика, вече нямат алтернатива. Имат обаче една година гратисен период, в който няма да бъдат глобявани. След това санкциите ще са неизбежни. Ако има кой да установи липсата на чип.