За първи път България участва в Европейското първенство по Шоудаун. Спортът наподобява тенис на маса и се играе от хора със зрителни увреждания. На състезанието в Полша страната ни е представена от двама състезатели. Те се завърнаха у нас без медали, но с надеждата, че България може да стане домакин на следващото европейско първенство през 2020-та.
This is a modal window.
Шоудаунът навлиза у нас през 2009 г. и вече е сред най-предпочитаните спортове сред хората със зрителни увреждания. Силвия тренира от 4 години.
Силвия Чаушева: Стана ми интересно, защото винаги съм харесвала тениса на маса. Това е нещо подобно, понеже като не виждам ,не мога да играя тенис на маса. Аз се радвам, че има такива спортове, които са специализирани и адаптирани за нас, защото наистина човек има нужда да се раздвижи.
Добър слух, бърза ръка, здрава психика. Това според треньора Николай Желязков са най-важните качества, които трябва да притежават състезателите. Най-трудно за него е да ги накара да повярват във възможностите си.
Николай Желязков - треньор по шоудаун: Казвам, че трябва да дадат всичко от себе си. Те знаят, те могат, по-добри са и да вярват в собствените си възможности.
Самочувствие и психика не са достигнали на състезателите ни да спечелят титли на Европейското в Полша. Следващото е през 2020 г., а страната ни има шанс да се кандидатира за домакин.
Д-р Иван Янев - председател на Федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания: Тази година бяхме домакин за първи път на Световно първенство по шахмат. Вече имаме натрупан организационен опит и смятам, че можем да се справим на доста добро ниво и с Европейско първенство по шоудаун.
Следващият месец във Варна ще се проведе държавно първенство по шоудаун, а победителите ще могат да участват в световното през 2019-та.