Общото събрание на ООН изслуша за първи път Кристалина Георгиева в качеството ѝ на кандидат за поста генерален секретар на Организацията на обединените нации. Тя се включи в надпреварата за високия пост миналата седмица, след като правителството реши да оттегли подкрепата си към Ирина Бокова и да предложи за поста Георгиева. Бокова обяви, че също остава в надпреварата.
В сряда, 5 октомври, членовете на Съвета ще гласуват с цветни бюлетини за претендентите за високия пост. Така ще стане ясно дали някоя от постоянните страни членки на Съвета възнамерява да наложи вето на някой от кандидатите.
За да бъде избран, новият генерален секретар на ООН трябва да получи поне 9 гласа "за" от 15-те държави в Съвета и да няма нито един глас "против" от 5-те постоянни членки - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция.